Slottet – en spännande historia över 800 år

Nyfiken på Västerås slott? Nu finns chansen med hjälp av erfarna guiden Nina Deila.

Publicerad
Nina Deila kommer att vara tidstypiskt klädd under visningen. Foto: Thomas Björklund

Västerås Tidning tog en pratstund med erfarna guiden Nina från Deila och dåtiden inför visningen av Västerås slott 4 juni mellan klockan 18 och 19.

Vad kommer du att berätta om?

– Om slottets intressanta historia genom 800 år. Den innehåller ingredienser som danska ockupationer, en ökänd slottsfogde, kungligheter och regenter, historiska möten, en förödande slottsbrand och ökända brottslingar.

Vad tycker du är mest intressant med slottet?

– Slottets ärrade fasader från alla århundraden. De är historiens efterlämnade ärr. Fasaderna uppvisar spår från allt slottet varit med om – tillbyggnader, ombyggnader och restaurationer, allt från 1200-tal, 1400-tal, Gustav Vasas 1500-tal, 1700-tal och 1900-tal.

Finns det mycket kvar från äldre tider av slottet?

– Det nordöstra hörnet är det äldsta, ett torn som ursprungligen var byggt för att försvara staden från sjösidan och med en tortyrkammare från 1200-talet. Numera finns bara väggarna kvar, sen är resten av slottet tillbyggt och ombyggt i omgångar. Mycket är från 1500-tal och 1700-tal.

Vilka delar kommer man att få tillträde till?

– Vi tittar på slottet utifrån och inifrån borggården, sen går vi genom stadsarkitekten Erik Hahrs 1900-talstrappa genom de gamla slottsvåningarna upp till rikssalen. Det finns de som menar att det spökar i den trappan. I rikssalen avslöjar jag vilka monarker och regenter som avlidit där. Vi tar också en titt nere i källaren, där det förr fanns kalla och mörka fängelsehålor.

Berättar du om det moderna slottet eller bara om förr?

– Jag rundar av turen med att berätta om vad som hänt under 1900-talet och vad som finns där idag.

Något annat du vill lägga till?

– Missa inte chansen att lära sig om din stads lokalhistoria. Det gör att man ser på staden med lite andra ögon.

Mer information se: www.deilaochdatiden.se.

Powered by Labrador CMS