
Miljöpartist vill minska motortrafiken i Västerås
Markus Lindgren (MP) vill slopa satsningar på bilvägar
Som Västerås Tidning tidigare berättat har den styrande majoriteten i Västerås, bestående av S, KD, C och V, presenterat en förslag på ändrad investeringsplan fram till år 2028. Majoriteten presenterar det som en klimatsatsning men Miljöpartiet menar att det inte är tillräckligt.
– Vi står inför en avgörande tid. Varje skattekrona måste bidra till klimatomställningen och ett mer rättvist samhälle, säger Markus Lindgren, oppositionsråd för Miljöpartiet.
Vägrar vidare Västerled
Miljöpartiet säger till exempel nej till en ombyggnad av Västerleden till 2+2 körfält. Enligt Miljöpartiet är den föreslagna ombyggnaden av Västerleden ett tydligt exempel på så kallad inducerad efterfrågan, där ökad vägkapacitet leder till ökad biltrafik snarare än minskad trängsel. På lång sikt riskerar projektet att förvärra bilberoendet i staden, menar man. MP säger även nej till en förlängning av Västerleden i Erikslundsområdet.
– Vi säger nej till investeringar som låser fast Västerås i ett fossilberoende trafiksystem. I stället vill vi bygga en stad där barn kan gå och cykla till skolan, där grönområden rustas upp och där alla invånare får ta del av omställningen, säger Markus Lindgren.
Miljöpartiet vill att målet i stället ska vara ett motortrafikfritt city och vad som kallas 15-minutersstaden, där invånare når arbete, service och rekreation inom 15 minuter med cykel, gång eller kollektivtrafik.
– Vi visar att det finns ett alternativ som tar klimatkrisen på allvar och samtidigt stärker jämlikheten och livskvaliteten i vår stad, avslutar Markus Lindgren.