
Loreen återvänder till hemstaden – och mycket annat
Ingen aning om vad du ska göra i helgen? VT vet! Här är veckans helgguide.
Ingen aning om vad du ska göra i helgen? VT vet!Här är veckans helgguide.
Fredag:
► Loreen
Plats: Västerås konserthus, klubbscenen
Loreen slog igenom på allvar internationellt med sin vinst i Eurovision song contest 2012. Vinnarlåten ”Euphoria” blev en världshit – nu är hon tillbaka på hemmaplan med ny musik.
► RAW på turné
Plats: Aros congress center
Johanna Wagrell, Carl Stanley, Kristoffer Appelquist och konferencier Mårten Andersson är de komiker som gästar Västerås och ACC under fredagskvällen.
► VIK - IK Pantern
Plats: ABB arena nord
Första hemmavinsten för säsongen?
Lördag:
► Slakteriområdet firar 100 år
Plats: Slakteriet
”Gamla slakteriet” fyller 100 år och det ska firas i dagarna tre.
► Treskablinoll
Plats: Arosvallen
Två kändislag gör upp om segern i en fotbollsmatch – allt för barns rätt att vara barn. Börje Salming, Ellen Bergström och Andreas Bergwall är några av de kändisar som deltar.
► Skiljebo – Stocksund
Plats: Hamre IP
Fotboll, division 2 i Norra Svealand.
Söndag:
► BULLAN barnscen Råby: Klösiga katters klubb
Plats: Råby centrum
Kattja, Kattniss och Kattmandu har en klubb: Klösiga katters klubb. de löser mysterier, räddar borttappade kattungar, spionerar på skummisar. Men nya katter flyttar in i området! Deras område! Vad vill de? Gratis biljetter hämtas hos råby Familjecentrum eller råby Café.