
Nu kliver Rytterne Röj av scenen efter 30 år – finalspelning på Westerqwarn: ”En värdig avslutning”
Alla sagor har ett slut. Även den om Rytterne Röj. Det lyckliga slutet skrivs, såklart, på Westerqwarn.
Vi träffar livebandet – som fått otaliga västmanlänningar att röja i tre decennier – på Global Living i Västerås.
Det var här de spelade senast, i november 2024.
Det var också i de krokarna som beslutet fattades – att 30 år får räcka.
Något samtliga bandlemmar – Georg Sibbern, Val Sibbern, Jonas Granath, Mats Arnell, Mikael Gottberg och Gustav Larsson – är fullständigt överens om.
– Det är absolut ett gemensamt beslut. Det känns också viktigt att vi inte gör det för att vi är osams eller nåt sånt, säger de.

Och så har det varit genom åren – källan till framgången och glädjen har varit sammanhållningen.
– Vi är inte ett band, vi är en familj. Jag kan inte minnas ett enda bråk genom åren, ett par ordväxlingar möjligen, säger Val Sibbern som drog igång allt ihop med broder Georg en gång i tiden.
Vi har alltid spelat för publiken och gått in för att ha kul. Och vi har haft kul, det går inte att fejka något sådant
Georg Sibbern, bandets publikfriare, om inställningen och kontakten med publiken under gigen:
– Man måste nå över scenkanten, vi har alltid spelat för publiken och gått in för att ha kul. Och vi har haft kul, det går inte att fejka något sådant.
Skänker gaget till Ukraina
Det roliga började på Rytternegården en luciaafton 1995 och därefter har resan gått till olika hörn av världen som Norge, Thailand, Kanada (”Och Karlstad!”, som en bandmedlem skjuter in).
Det har handlat om afterski, afterwork, after beach, festivaler, julbord, bröllop, kryssningar, kyrkor, trädgårdar, slott och bygdegårdar – ibland uppåt 70 gig per år.
Nu kliver bandet av scenen vid en given slutstation.

Westerqwarn har varit Rytterne Röjs ständiga följeslagare och spelplats under karriären som passande nog också fyller 30 bast just i år.
Datumet för finalspelningen är lördag 16 augusti och som flera spelningar de senaste åren är det samtidigt en stödkonsert för Ukraina.
Det är roligare att ha kul
– Vi skänker vårt gage till organisationen Västerås för Ukraina. Det gör även DJ Danne som varit så snäll att ställa upp under kvällen.
Hur ska det bli att spela en sista gång?
– Det kommer att bli speciellt. Det blir ju alltid en Ryttarne Röj-spelning där folk ska ha kul och må bra med oss. Men nu är det med gamla medlemmar som gästartister och låtar som vi kanske inte kört på 20 år. Vi ska nog repa lite den här gången, haha.
– Det blir en härlig, värdig och påkostad avslutning. Det kommer att bli jävligt kul!
Precis som bandets stående motto under alla år så träffande sammanfattar:
”Det är roligare att ha kul”.
Fotnot: Biljetter till ”Rytterne Röj – finalen” den 16 augusti finns här på Tickster.