
Nu laddar VIK för Allettan
VIK Hockey går in i Allettan med stort självförtroende efter att man vunnit den västra Hockeyettan. Tränaren Thomas Paananen är nöjd med hösten men ser framtidigt fram emot Allettan som drar igång den 27 december med hemmamatch mot Lindlöven. – Jag tycker att vi får ett högt betyg eftersom att vi vinner serien och att vi bara förlorade tre matcher under ordinarie tid. Med de förväntningar som vi gick in med tycker jag att spelarna har hanterat hösten på ett mycket bra sätt.
Tidigt i höstas hade ni stundtals problem i matcherna sedan lyckades ni hitta ett recept att vinna matcherna. Vad var nycklarna till det?
– Det handlar mycket om att rycka i rätt trådar och komma fram till att vi tränare och spelare ser samma saker där ute på isen. Ofta behöver det inte vara så stora saker, utan på något sätt bestämde vi oss för att fixa det här tillsammans. Exakt vad vi gjorde vill jag egentligen inte gå in på. Efter ett möte kom vi fram till vad vi kommit fram till hittills och vad vi behövde göra för att vinna hockeymatcher och efter det flöt det på.
Är det någon spelare som har överraskat på dig under hösten?
– Jag skulle vilja säga att vårt målvaktsspel har varit toppklass, riktigt bra både från Marcus Dahlbom och Daniel Wahlberg. Wahlberg har inte förlorat en match och det är starkt under hans första senior år. På målvaktssidan känner vi oss riktigt trygga, säger Paananen och fortsätter.
– Jag tycker att de äldre spelarna med Fredrik Johansson i spetsen som är vår lagkapten har visat vägen för de yngre spelarna som också har varit bra. Alla spelare i vårt lag har fått någon form av utvecklingskurva åt rätt håll och alla har hittat sin roll i laget. Vi har verkligen hjälpt varandra på den här resan.
Hur ser på Allettan som startar den 27 december, har ni kartlagt era motståndare?
– Ja det har vi gjort till viss del, så mycket som vi behöver göra. Sedan är det så här att vi känner att vi själva har ett bra lag och att vi ska fortsätta att göra det vi gjort under hösten. Det är det som gjort oss framgångsrika och jag tycker inte att vi ska ändra på någonting där. Men däremot ska vi ha koll på vad vi möter och det har vi.
Finns det något lag som sticker ut bland lagen i Allettan?
– Jag tycker att det känns jämnt och ganska ovisst så här innan. Jag vill inte nämna något lag då jag har för dålig koll på norrlandslagen totalt sätt. Men vi får spännande matcher hela vägen kan man säga.
Det har höjts lite röster om ert spelschema, hur ser du på det?
– Att inte vi spelar de två sista omgångarna är väll så där, nu är det så. Nu måste alla få ihop sitt pussel men just det känner jag är lite halv konstigt måste jag säga. Men vi får se till att ha gjort det vi ska fram till dess och då behöver vi inte ens oroa oss.
Ni har Lindlöven hemma i första omgången och sedan returmöte mot den i omgång två. Hur ser du på dessa matcher?
– Det kommer att bli bra matcher. Lindlöven är också ett fartfyllt lag som har seriens bästa powerplay. Det kommer direkt att bli en bra värdemätare för oss och det är roligt att spela matcher mot bra spelande lag.
Tror du att den senaste förlusten mot dem kommer att påverka er något?
– Snarare att till det positivare skulle jag säga, vi får ännu mera tändvätska. Vi var i ett väldigt konstigt läge när vi spelade den matchen och hade verkligen ingenting att spela för. Människan funkar så och vi gör ingen bra match och jag vet inte om Lindlöven tyckte att de gjorde en bra match. Vi förlorade men vi ska se till att vinna över dem i premiären på hemmaplan, avslutar Thomas Paananen.