Vände och vann. VSK vände återigen underläge till seger. Viktiga 2–1 hemma mot Sundsvall i lördags gör att grönvitt nu är på allsvensk plats inför de tre avslutande omgångarna.

VSK upp på allsvensk plats – nu väntar en rysare i avslutningen: ”Inget för hjärtsvaga”

Minst allsvenskt kval är redan säkrat med tre omgångar kvar att spela. Nu väntar en rysaravslutning av superettan för Västerås SK:s fotbollsmannar. ”Den är inget för hjärtsvaga”, säger managern Kalle Karlsson.

Publicerad Senast uppdaterad

Med tre omgångar av superettan står det klart att det blir Kalmar, VSK och Örgryte som kommer att göra upp om de två direktplatserna till allsvenskan och tredjeplatsen som innebär kvalspel för eventuellt avancemang. 

VSK visade än en gång på styrka och moral när man vände och vann hemma mot Sundsvall i lördags med 2–1 (dubbla fullträffar av 21-årige Axel Taonsa) inför nära 5 000 åskådare på Hitachi Energy Arena. 

– Vi känner oss väldigt starka sett över 90 minuter, även om vi hamnar i underläge vet vi att vi är kapabla att vända. Jag vet inte hur många matcher vi har vänt till seger… jo, förresten det har jag i huvudet, säger VSK-managern Kalle Karlson och räknar efter kort betänketid upp Sundsvall borta, Oddevold borta, Örebro hemma och nu Sundsvall hemma.

VSK är seriens just nu mest formstarka lag med fem raka triumfer.

Sedan 2–1-förlusten borta mot Kalmar den 14 september har VSK vägrat tappa poäng. 

VSK-managern Kalle Karlsson.

En härlig höstform ni visar upp?

– Vi har varit i bra fas ända sen omstarten skulle jag säga med en kontinuitet i truppen och få skador.

VSK:s tre sista matcher

 Omgång 28, 24 oktober, 19.00: Örgryte–VSK 

 Omgång 29, 1 november, 13.00: Falkenberg–VSK 

 Omgång 30, 8 november, 15.00: VSK–Varberg

Tabelltoppen efter 27 av 30 omgångar

Kalmar FF 58 poäng (+28 i målskillnad)

VSK 56 poäng (+26) 

Örgryte IS 55 poäng (+28)

Ettan och tvåan går direkt upp i allsvenskan, trean kvalar mot lag 14 i allsvenskan (just nu Öster)

Nu väntar ett stekhett toppmöte mot Örgryte på Gamla Ullevi på fredag kväll som kan få stor betydelse för hur toppstriden slutar när serien summeras om knappa tre veckor.

Häftig match?

– Verkligen. Det är med såna här matcher idrotten nånstans blir som allra bäst, när mycket står på spel. Det är det här man vill ha, nåt att minnas. Det är inget för hjärtsvaga.

Överraskad över Örgrytes storförlust i Falkenberg (0–3) i helgen?

– Ja, lite kanske. Samtidigt vet vi att Falkenberg borta är en svår match, de har bara förlorat en match hemma i år. 

Till just Falkenberg anländer VSK i den näst sista omgången 1 november innan avslutningen hemma mot Varberg 8 november.

Innan dess ska dessutom Örgryte och Kalmar mötas i den näst sista omgången. 

Det blir en häftig avslutning?

– Minst sagt, det är raffinerat. Alla tre topplagen har tuffa matcher kvar och möter förutom varandra även andra topp sex-lag. Ola Rydén som lagt spelschemat har gjort ett bra jobb, haha.

Men hur detta drama kommer att sluta är ingen gissningslek Kalle Karlsson kastar sig in i.

– Nej, jag tippar aldrig! Det får andra göra.

Powered by Labrador CMS