
Energisk invigning av Hitachis nybygge på Finnslätten
Bygget av Hitachi Energys anläggning är i gång vilket firades med en högtidlig invigning



Hitachi Energy tillverkar teknisk utrustning för energiöverföring. En av kunderna är till exempel Svenska Kraftnät som nu bygger ut stamnätet i Västmanland.
Mittemot tågföretaget Alstom bygger Hitachi Energy sin nya anläggning på Finnslätten. Vissa politiker vill höja språkkraven på invandrare. En annan inställning verkar finnas inom teknikindustrin. På skyltar står det ”groundbreaking ceremony” och större delen av evenemanget hålls på engelska.
Lovar många jobb
Tobias Hansson, vd på Hitachi Energy i Sverige, berättar i sitt tal att Hitachi Energy kommer att ha 2 500 anställda i Västerås. Den nya anläggningen har fått det japanska namnet Atsumaru vilket enligt uppgift betyder ”att samlas”.
– Vi kommer närmare varandra som en familj, säger Tobias Hansson.
Ulf Kristersson (M), Sveriges statsminister, skickar sina lyckönskningar på en skärm.
– Sverige behöver mer ren el, säger Ulf Kristersson. Detta gäller både kärnkraft, vindkraft och solkraft.
Staffan Jansson (S), kommunstyrelsens ordförande, är på plats och håller sitt tal delvis på svenska. Han berättar bland annat om planerna på ett nytt tågstopp på Finnslätten.
– Vi som stad måste göra vårt yttersta för att underlätta pendlingen, säger han.