Björn Carlsson är Västeråsaren 2025: ”Fantastiskt och jättehedrande”
Läsarna har sagt sitt – krögaren Björn Carlsson tilldelas Västerås Tidnings prestigefyllda utmärkelse Västeråsaren 2025 för sin insats att förvandla restaurangen vid Mälaren till ett levande kulturcentrum.
När Björn såg Västerås Tidnings representanter komma in på Carlsson på kajen, med en stor bukett blommor och ett diplom, sken hans ansikte upp och han avslutade direkt det telefonsamtal han satt i.
– Det är ju lite så att om man får nio positiva och en negativ kommentar så är det den som fastnar, så det är ju fantastiskt roligt att bli uppmärksammad på det här viset!
Björns stora engagemang har gjort att han hela tiden fortsatt utveckla de olika verksamheter han haft, som Sigurdsgatan, Intiman, Officersmässen och nu senast Carlsson på kajen där han har hittat helt rätt och kanske fått det tydligaste kvittot på att det han gör uppskattas av västeråsarna.
Besökarna har strömmat in för att ta del av allt som erbjuds i detta kulturcentrum.
– Det är så jag vill ha det, det ska vara ett ställe för västeråsarna att samlas på.
Hans resa som entreprenör började redan när han som tioåring sålde pingiskurser till kompisar på fritids och hans musikintresse startade också i den åldern.
– Jag och en kompis satte ihop ett band, fast vi inte kunde spela, och vi spelade genom en stereoförstärkare som gjorde att det blev det en sån dist, det var så häftigt. Det lät ungefär som Ritchie Blackmore, skrattar Björn.
Framöver vill Björn att Carlsson på kajen ska fortsätta att utvecklas.
– Det är mötet som är det viktigaste. Jag vill ha en fest här, det kommer bli mer inriktning på folkparks-kvällar i sommar, det ska kännas att vi har en fantastisk marina här.
Vad är det bästa med det du gör?
– Att jag träffar väldigt många spännande människor, det är något av det roligaste med mitt liv.
Hur känns det att tilldelas den här utmärkelsen?
– Det är ju fantastiskt och jättehedrande att bli uppmärksammad. Även om det låter som en klyscha, så var det stort bara att vara nominerad. Jag har stor aktning för de övriga nominerade. De gör mycket positivt för staden och det ska vi hylla.
– Det här kommer jag att dela vidare, pay it forward som man säger.