Öppnar igen. Madame Josephine på Slottsgatan 8 i centrala Västerås nyöppnar den 7 november. Här bild från 2022 då krogen dressades om till nattklubb.

Madame Josephine gör comeback – nyöppnar nästa helg

Den 7 november är krogen på Slottsgatan redo att ta emot de unga västeråsarna.

Publicerad Senast uppdaterad

Med 18-årsgräns och öppet på lördagar riktar sig satsningen framför allt till en yngre publik och ger västeråsborna fler alternativ i nattlivet, skriver ägaren Let Me Be Frank AB i ett pressmeddelande. 

– Nattklubbsutbudet i Västerås har förändrats. Sedan en större nattklubb som lockade många yngre gäster stängde ser vi ett behov av fler platser att gå ut på, framför allt på lördagar. Det är bakgrunden till att vi nu öppnar Madame Josephine, även kallad Jossan, på nytt, säger  driftchef Niclas Axelsson.

Med återöppningen vill Madame Josephine skapa en mötesplats på lördagskvällarna för stadens yngre klubbesökare, där musik, dans och umgänge står i centrum. 

– Satsningen breddar vårt samlade utbud och ger oss möjlighet att erbjuda nattliv för fler åldrar. 

Madame Josephine kommer att hålla öppet enbart på lördagar, 23.00–03.00, med premiär den 7 november.

Mer info på hemsidan.

Powered by Labrador CMS