Livli Västerås storsatsar – flera nya butiker flyttar in
Nu tar Livli Västerås nästa steg och storsatsar på framtidens mötesplats. Totalt utvecklas 10 000 kvadratmeter för ett bredare utbud av shopping, mat, service och upplevelser.
Den stora ombyggnationen inleddes i oktober och är en del av Ingka Centres långsiktiga utveckling av Livli Västerås, skriver företaget i ett pressmeddelande.
För besökarna innebär satsningen ett bredare utbud.
Utvecklingen genomförs i två etapper. I den första skapas en helt ny del av Livli på en yta som tidigare rymde en hyresgäst och som framöver kommer att ge plats åt omkring 15–20 olika aktörer. Samtidigt förlängs galleriagången och en ny entré byggs för att öppna upp området och knyta ihop Livli på ett nytt sätt.
Butiker som flyttar in
Åhléns, som i augusti presenterades som den första nya etableringen, får nu sällskap av IEMS, skandinavisk heminredning och design. Även Stadium och Florist Compagniet kommer att flytta till nya lokaler i den nya delen. Tillsammans bidrar de nya och befintliga aktörerna till en bredare mix och ett Livli med mer att erbjuda under hela dagen.
Vi har en fantastisk möjlighet att utveckla en stor del av Livli och skapa en mer levande och inspirerande mötesplats med ett bredare utbud och mer att upptäcka
– När vi berättade om Åhléns sa vi att det bara var början. Nu är utvecklingen igång och vi kan äntligen visa mer av vad som väntar. Vi har en fantastisk möjlighet att utveckla en stor del av Livli och skapa en mer levande och inspirerande mötesplats med ett bredare utbud och mer att upptäcka. Det här är en stor förändring för oss och början på nästa kapitel för Livli Västerås, säger Josefin Hallencreutz, centrumchef på Livli Västerås.
Den första etappen planeras stå klar för en stor öppning under hösten 2027.
I den andra etappen fortsätter utvecklingen på Livlis övre plan, där bland annat utbudet av mat och dryck ska stärkas. Satsningen ska bidra till mer liv och rörelse under hela dagen och göra den övre delen till en tydligare del av mötesplatsen.
– Vi vill att Livli ska vara en plats man åker till för mer än ett enskilt ärende. Någon kommer för att handla, någon för att äta och någon för att träffa vänner. Det är den bredden vi vill bygga vidare på, säger Josefin Hallencreutz.