VM-spelare. Rönnbyspelarna Linnea Hammar, Matilda Lindgren och Wilma Johansson är med landslagsuppdrag i helgen.

Tre Rönnbyspelare uttagna i den svenska VM-truppen

När förbundskapten Linn Lundström på måndagen presenterade sin trupp till VM i Tjeckien 6–14 december fanns en trio från Västerås Rönnby med bland namnen.

Publicerad

Wilma Johansson har varit med i VM-sammanhang förut.

Men för Linnéa Hammar och Matilda Lindgren blir det debut,

Sverige går in i VM som regerande världsmästare men har revansch att utkräva efter sommarens finalförlust mot Finland i The World Games.

Det blir det första världsmästerskapet med Linn Lundström som förbundskapten. På måndagen presenterade hon den trupp som reser till Tjeckien i början av december för att jaga ett nytt mästerskapsguld för Sverige. 

– Vi har fått till en hungrig trupp, som dels har ett gäng nya spelare in och dels har en stabil kärna som varit bra över tid och som fortfarande visar en girighet där de vill jaga resultat. Det känns som en väldigt bra, stabil och som sagt hungrig mix, säger Linn Lundström till Svensk innebandy.

Truppen innehåller totalt sju VM-debutanter, varav två av dessa alltså från Rönnby.

Den svenska VM-truppen i sin helhet

Målvakter: Lovisa Hedin, Thorengruppen, Frida Görtz, Endre 

Utespelare: Cajsa Alm, Thorengruppen, Moa Andersson, Pixbo, Ellen Bäckstedt, Kalmarsund, Lisa Carlsson, Täby, Linnéa Hammar, Västerås Rönnby, Wilma Johansson, Västerås Rönnby, Matilda Lindgren, Västerås Rönnby, Ellen Lundin, Pixbo, Mira Markström, Pixbo, Hanna Nordstrand, Täby, Evelina Petersson, Kalmarsund, Ellen Rasmussen, Pixbo, Emma Stenberg, Pixbo, Ida Sundberg, Kloten-Dietlikon (Schweiz), Moa Tschöp, Kalmarsund, Maja Viström, Thorengruppen, Emelie Wibron, Thorengruppen och Nellie Öhgren, Thorengruppen.

Powered by Labrador CMS