Karta över detaljplaneområden i Kopparlunden. Nu startar detaljplaneprocessen för öst. Foto: Illustration: Västerås stad

Sista pusselbiten i utvecklingen av Kopparlunden

Kopparlundens omvandling fortskrider. I veckan tog byggnadsnämnden beslut om ett så kallat planuppdrag för den fjärde och sista etappen, öst. – Kopparlunden är på god väg att bli ett unikt område där de gamla industrikvarteren blandas med ny bebyggelse, säger Carl Arnö, stadsbyggnadsdirektör.

Publicerad

Nu påbörjas arbetet med den fjärde och sista detaljplanen i Kopparlunden.

Byggnadsnämndens beslut om ett planuppdrag innebär att stadsbyggnadsförvaltningen ska påbörja en detaljplaneprocess.

Nya detaljplaner är en förutsättning för att kunna omvandla Kopparlunden från ett industriområde till ett område med blandad stadsbebyggelse.

Detaljplan Kopparlunden öst kommer att knyta ihop Kopparlunden med de övriga detaljplanerna, genom det längsgående Parkstråket och genom att tillföra ytterligare bostäder och verksamheter mot järnvägen. Det kan bli cirka 400 nya bostäder och en ny kontorsbyggnad i norr. Det planeras även för en förskola och området kommer även att kopplas ihop med det gröna parkstråket genom gröna gårdar och stråk genom området.

– Kopparlundens industriella historia är en viktig faktor för gestaltningen av området.

Områdets karaktär och kulturhistoria kommer att vara viktiga för utformningen av hela detaljplanen, där exempelvis siktlinjer och Gjuteriet kommer att fortsätta vara en central del av det nya Kopparlunden, säger Susanne Malo ansvarig planarkitekt.

Totalt kommer de nya detaljplanerna möjliggöra cirka 2100 bostäder i Kopparlunden, cirka 400 av dessa planeras alltså i detaljplan Kopparlunden öst.

– Detaljplan Kopparlunden öst är en viktig pusselbit för hela området inte minst för att kunna bygga parker och trevliga miljöer för västeråsarna. En del av det planerade Parkstråket kommer att beröra detaljplan Kopparlunden öst, säger Katarina Berg projektledare på Västerås stad.

– Kopparlunden är på god väg att bli ett unikt område där de gamla industrikvarteren blandas med ny bebyggelse. Vi börjar nu se hur ombyggnationerna ter sig och det ser verkligen lovande ut, säger Carl Arnö, stadsbyggnadsdirektör.

Powered by Labrador CMS