Brottsplats. Polisavspärrning vid brottsplatsen i Skultuna.
Brottsplats. Polisavspärrning vid brottsplatsen i Skultuna.

EXTRA: Man gripen efter stor polisinsats – mord och mordförsök på kvinnor 

Allmänheten uppmanades hålla sig inne och skolor inrymdes

Publicerad Senast uppdaterad

Polisen meddelade vid 09-tiden på fredagsmorgonen att man utreder två grova våldsbrott, varav ett inträffat på Rönnby och ett i Skultuna.

Varning har återkallats

Polisen uppmanade på morgonen allmänheten att inrymma sig och hålla sig inomhus samt vara uppmärksamma på personer som har ett avvikande beteende. Skolorna höll eleverna inomhus även på Rönnby. Vid lunchtid meddelar Polisen att varningen återkallats efter att en man har gripits. Det bedöms inte längre finnas någon fara för allmänheten.

En gärningsman har gripits

En gärningsman har gripits efter händelserna, meddelar Polisen vid lunchtid på fredagen. Ärendet utreds som mord och mordförsök. Anhöriga till den kvinna som avlidit är underrättade. 

Mordförsöket skedde på Rönnby medan mordet skedde i Skultuna.

Gärningspersonen och målsägande, offren, har en relation med varandra sedan innan.

Ett område i Skultuna har spärrats av för teknisk undersökning och polisen arbetar på fredagen med dörrknackning för att söka efter vidare vittnesuppgifter. Gärningsmannen har förts till sjukhus med oklart skadeläge.

Spanar. Polishelikopter i Skultuna.
Spanar. Polishelikopter i Skultuna.
Brottsplats. Polisavspärrning vid brottsplatsen i Skultuna.
Brottsplats. Polisavspärrning vid brottsplatsen i Skultuna.
Powered by Labrador CMS