Redo för seriestart. Intresset är mycket stort i stan inför VSK:s premiär i Norrettan hemma på Solid Park Arena på skärtorsdag. ”Jag tror att spelarna kommer att prestera extra bra här på hemmaplan tack vare det starka stödet som finns”, säger Johan Mjällby, som nu går in på sin andra säsong som manager för VSK Fotboll. Foto: Jonas Bergkvist×1 / 2Visa bildtextBild 1 av 2

Johan Mjällby inför premiären: ”Vi är starkare i år”

Mindre än en vecka kvar till VSK:s premiär i Norrettan. Intresset är på topp i Västerås med över 2 000 sålda biljetter. I topp tänker också laget hålla till. Möt VSK-managern Johan Mjällby i en stor intervju inför säsongen och hans tankar om kraven, fansen, nyförvärven – och varför VSK är en klubb för Superettan.

Publicerad

Hur är känslan så här nära inpå premiären?

– Tack, det är en skön känsla. Försäsongerna är ju ganska långa i Sverige … Märker på spelarna också att det börjar bli allvar. Det syns på intensitet i träningen och ett annat fokuserade den senaste matchen.

Du har sagt att ni behöver bli fysiskt starkare. Hur har det märkts under försäsongen?

– Vi har kört på hårt den här vintern, mycket mer än i fjol. Lagt in flera cross fit-pass. Det blev ganska självklart att vi behövde bättra på fysiken när jag såg matcherna från förra året i efterhand. Vi hade problem mot vissa lag som var väldigt bra i sitt positionsspel. De kunde vinna och ta poäng av oss för att de var mer aggressiva och mer fysiska.

Känns ni starkare i år?

– Det tycker jag! Jag tycker att vi är starkare mentalt också. Inställningar bland grabbarna har varit fantastisk, de har verkligen kört på under den här långa försäsongen.

Ni har spelat färre träningsmatcher än förra året (Brage på lördag blir den tionde och sista). Medvetet?

– Ja, jag vill att killarna verkligen ska vara sugna och inte trötta på att spela fotboll när vi väl börjar serien. De matcher vi har spelat har varit lite upp och ner naturligtvis, både resultat- och prestationsmässigt.

Men i den senaste träningsmatchen mot Eskilstuna City var det mest uppåt, bland annat med första halvtimme som gav 4–0. Det bästa ni presterat hittills?

– Oja, det var det absolut! Det var en bländande fotboll vi presterade, makalöst bra. Sedan är det svårt att veta hur bra City är, men prestationen är oavsett det väldigt stark.

Överraskande stark?

– Nej, jag vet att det finns där. När det stämmer för oss så är vi svårslagna. Men det gäller att få ihop det. Nu låg vi kompakt som ett lag. Det är annars vårt stora gissel ibland, att det blir för stora hål i laget.

Hur nära sanningen var elvan (se faktaruta) mot Eskilstuna en premiär-elva?

– Svårt att säga. Vi har haft en del skador, så det är lite beroende på om vi hinner få tillbaka spelare. Men visst, till stora delar skulle jag tro att det kan vara en startelva som spelade mot City. Men det är naturligtvis några positioner som jag fortfarande kliar mig i huvudet över.

Tankar inför sista träningsmatchen mot Brage på lördag?

– Ett tufft genrep! Brage anses nog av många som en av favoriterna till serieseger och har rekryterat väldigt bra och var ju starka även i fjol.

Största skillnaden på VSK-truppen i år jämfört med fjolårets?

– Den är något bredare, vi kommer att klara av skador bättre i år. Vi har behållit de spelare vi absolut ville ha kvar. Rekryteringarna har framför allt varit lite mer defensiva förstärkningar, också spelare som har mycket ledaregenskaper. Det behövs ledare i det här laget som har väldigt mycket fantasi och vill framåt.

På den årliga upptaktsträffen inför seriestarten i onsdags haglade lovorden över er. Nio tränare tippar er som seriesegrare.

– Det är bara taktik, ha ha. Men vi tar det! Någonstans visar det att andra tränare har respekt för oss. Och jag tycker ärligt att vi har den högsta högstanivån av samtliga lag i serien. Kan vi bara höja vår lägstanivå från i fjol ska vi absolut kunna vara med däruppe.

Hur ser du på division I norra i år?

– Jag tror att det blir en väldigt öppen och tuff serie. Ingen självklar vinnare som BP i fjol, som redan hade en Superettakostym. Några lag har rekryterat väldigt starkt. Kanske bättre än vi. Brage, Vasalund, Karlstad, TG Umeå, Nyköping är lag som kommer att vara i toppen.

Känns det som att kraven är högre på er som lag i år?

– Det skulle jag vilja säga. Vi ställer också högre krav på oss själva, både jag och spelarna. Vi ska definitivt vara ett topplag och vara med längre in på hösten än i fjol. Målsättningen är att ta fler poäng än i fjol och förhoppningsvis innebär det att vi blandar oss i toppstriden. Jag vet att det finns en väldigt hög grundkapacitet i laget.

Är årets VSK ett lag för Superettan?

– Västerås SK är en klubb som definitivt ska vara i Superettan. Klubben mår ju betydligt bättre idag än när jag kom för ett år sedan. Plus i kassan och numera mycket glädjande ett U19-lag, en grund till att klubben kommer att må väldigt bra om några år. Sedan kanske vi hade kunnat vara lite mer aggressiva i rekryteringsarbetet i år, Lindelöf-Nilsson-pengarna kom lite för sent för det. Men vi fick ett träningsläger!

Intresset inför säsongen är som vanligt stort bland supportrarna. Redan är över 2 000 sålda biljetter till premiären mot Assyriska på torsdag. Hur ser du på intresset?

– För mig är det bara positivt att den här supporterskaran och intresset runt klubben finns. Och jag hoppas att spelarna triggas av det och inser vilken fantastisk miljö det är att få finnas i ett lag med så många runt omkring sig som bryr sig. Att det blir en injektion.

– Det är fantastiskt att en klubb som trots allt ligger relativt långt ner i seriesystemet har den supporterkulturen och det draget runt sig. Det visar vilken klassisk klubb det handlar om.

Här är Johan Mjällbys kommentarer om årets sju nyförvärv:

Alexander Lundin, målvakt, 24 år, från Falkenberg (Allsvenskan) 

– Har allsvensk erfarenhet, men varit lite rostig. Börjar komma igång. Väldigt reaktionssnabb målvakt. En stark och duglig konkurrent till Daniel Svensson. Målvaktsfrågan är hur öppen som helst.

Calle Svensson, mittback, 29 år, från Husqvarna (division I Södra):

– Tror jag kommer att bli väldigt viktig för oss. Ledaregenskaper.

Alex de Carolis, vänsterback, 24 år, från Nora BK (division 3) och Seattle Sounders U23

– Kanadensare, har en tuff konkurrent i Dennis Persson givetvis. Men den här värvningen var nödvändig, vi kan inte gå in i en säsong utan att ha en back up på vänsterbacken och en vänsterfot framför allt. 

Carl Ekstrand Hamrén, mittback, 20 år, lån från Örebro SK (Allsvenskan):

– Kom för några veckor sedan och behöver speltid framför allt. En talang. Spelskicklig back, bra passningsfot. Väldigt lik Blommé med sin längd. Säkert ett tillskott när han blir varm i kläderna.  

Mathias Benker, högerback, 21 år, från Gusk (division 3):

– Smart spelare, bra balanspelare. Tänker något mer defensivt än offensivt. Är på gång efter småskador. Vilja av stål.  

Nikola ”Niko” Durovic, mittfältare, 22 år, från VIK (värvades redan förra sommaren inför denna säsong)

– Har ju varit i ”karantän” sedan han blev klar förra sommaren. Har varit skadad större delen av försäsongen tyvärr och ligger förstås efter fysiskt. Men en jättefin fotbollsspelare, kraftfull och väldigt teknisk och kreativ. Offensiv av naturen. 

Louay ”Lolo” Chanko, mittfältare, 37 år, från Syrianska FC (Superettan) 

– Behöver man egentligen inte säga så mycket om. Vi hoppas att han inom tre-fyra veckor vara tillbaka i fotbollsträning (broskopererades i höstas, reds. anm.). Blir han bara frisk tror jag att han kan bli en väldigt stor tillgång för oss. Inte bara med sin erfarenhet utan även som en skicklig och väldigt löpstark mittfältare. Även bra för klubben på sikt med sina ledar- och tränarambitioner. Guld att ha en sån kille, givetvis.

Här är VSK:s startelva mot Eskilstuna City förra helgen:

Daniel Svensson – Mathias Benker (76), Robin Blommé, Calle Svensson (60), Dennis Persson – Boris Ljevar (46), Simon Johansson (ett mål), Niko Durovic (73) – Filip Tronêt (ett mål), Karwan Safari, Dylan Kosik (två mål)

Powered by Labrador CMS