Tillbergas tränare Olle Wiberg ser fram emot derbyt mot VSK på Annandagen. Foto: Stefan Lindgren/Arkiv×1 / 2Visa bildtextBild 1 av 2

Wiberg: "Ett derby är alltid inspirerande att få spela"

På Annandag Jul är det dags för säsongens andra derby mellan Tillberga och VSK. I det första mötet överraskade Tillberga med att vara i ledningen i den första halvleken efter ett effektivt anfallsspel. Nu vände dock VSK och vann med 11–5 och Tillbergas tränare Olle Wiberg säger så här inför kommande derby.

Publicerad

– Ett derby är alltid inspirerande att få spela, det är roliga matcher och man får en gratis tändning till matchen i och med att det är ett derby. Vi känner att vi inte har någonting att förlora och vi går in till derbyt under Annandagen med den tabellposition som vi har som innebär att vi är rätt rejäla underdogs, och det kan man ta tillvara på i många fall.

I det första derbyt gjorde ni en stark första halvlek, är det något som ni kan ta med er inför den här matchen där ni verkligen bjöd upp till bra spel?

– Så är det och hade vi inte fått de där två röda korten hade siffrorna inte blivit så där stora som de blev. Men generellt tycker jag att i 65 minuter som går att utvärdera är vi riktigt bra och då står det 6–4 till VSK. Ett tag var vi bara sex spelare på planen och det går inte och då är det klart att det rinner iväg. Vi är nöjda med den matchen och visade att när vi är bra är vi riktigt bra när vi har alla på planen, säger Wiberg och fortsätter.

– Vi kan störa alla lag om vi får ihop det, men det är det som vi inte har fått ordentligt. Just nu är vi inte tillräckligt bra för att störa alla lag men vi strävar efter att bli så bra igen. Jag tycker att det finns tendenser i matcherna men att vi måste hålla en jämnare nivå för att ta oss tillbaka dit. Ifjol störde vi flera lag, i år har vi inte lyckats att göra det och det är på grund av att vi inte varit där till 100%, och då ligger man sist.

Du fick ta över huvudansvaret en bit in på säsongen, hur har den första tiden varit?

– Det är klart att det är tufft precis som det är för hela föreningen när vi ligger där vi gör. Även om jag kom in när vi låg sist kan det bara gå uppåt i tabellen om man tänker så, och så är det fortfarande. Det är klart att det är en tuff situation som kostar mycket energi men samtidigt är det riktigt inspirerande att vara med i en grupp spelare som ändå har ambitioner för att det här ska bli bra och det ger mig energi. Då kan det få kosta lite extra och det gör mig ingenting.

– Men visst ligger det på och det är tufft och Tillberga Bandy vill spela Elitserien även nästa säsong, men är vi kvar på sista platsen gör vi inte det och vi måste ta oss därifrån. Jag står där längst fram och ska driva det här tillsammans med spelarna, men det är framför allt jag som ska dra upp riktlinjerna för att vi ska hänga kvar. Jag är inte den som ger upp och det tänker jag inte göra i första läget, så länge vi har chansen att hänga kvar ska vi ta den, avslutar Olle Wiberg.

Powered by Labrador CMS