Så här kan det komma att se ut i Dingtuna i framtiden. Foto: Västerås stad/Metod arkitekter AB

Nu är det klart: 280 nya bostäder i Dingtuna

På Byggnadsnämndens möte på torsdagen antog man en ny detaljplan för utbyggnaden av Dingtuna. Här planeras 280 nya bostäder: enbostadshus, radhus, parhus, kedjehus och mindre flerbostadshus.

Publicerad

Detaljplanen för Dingtuna var ett av de beslut som klubbades igenom på Byggnadsnämndens möte. Planen ger också möjlighet till utbyggnad av förskola eller skola, gruppbostad och äldreboende. Detaljplanen vill också göra det möjligt att göra en utbyggnad av gång‐ och cykelvägnätet i området.

På mötet fattades även beslut om en ny detaljplan för ett område på Barkarö, och om en detaljplan som ska på samråd gällande Svanå-Skultuna. Där planeras för ungefär 80 bostäder i olika former.

– Vi bygger i hela kommunen nu, och kompletterar där det saknas bostäder, säger Byggnadsnämndens ordförande Lars Kallsäby (C).

LÄS MER: Så kan Dingtuna växa i framtiden

llustration som visar möjlig utformning av bostadsbebyggelse och eventuellt äldreboende, sett från Ekebyvägen och med åkermarken bakom bebyggelsen. Foto: Västerås stad/Metod arkitekter AB
Powered by Labrador CMS