Styrelsen. Per-Åke Nylander, Ronja Borg, Maria Humble, Calle Ericsson, Åsa Wadelius, Jenny Rundgren, Leif Wadman verkar för en levande landsbygd.

Deras jubileumsbok kan vinna fint pris

Förra året gav Säby Hembygdsförening ut ”Boken om Säby” med anledning av föreningens 100-årsjubileum. Nu är boken nominerad till utmärkelsen Årets hembygdsbok som delas ut av Sveriges Hembygdsförbund.

Publicerad

Säby Hembygdsförening bildades i juni 1924 när prästen Axel Ericsson samlade en grupp med betydande personer från bygden som tillsammans beslutade att bilda en hembygdsförening i Säby socken. Ericsson blev vald till ordföranden och den första av hittills elva stycken.

Jubileumsbok. Boken om Säby kan nu ta hem utmärkelsen Årets Hembygdsbok 2024.

Idag har föreningen cirka 90 medlemmar och sex personer i styrelsen.

– Vi vill skapa möjlighet att umgås och lära känna varandra men även tillfällen för att lära sig något nytt. Det kan vara aktiviteter som utflykter, medlemsmöten, släktforskningsträffar eller en pysseldag.

Föreningen fyllde 100 år förra året, hur firade ni det?

– Jubileet firades med en fest i oktober förra året där det bjöds på bubbel, mat och tårta. Vi fick följa med på en resa från föreningens födelse till idag med skiftande ordföranden och inriktningar på verksamheten, berättad av dåvarande ordförande Ingvar Ståhl. Inbjudna gäster från bland annat Hallstahammar-Kolbäcks församling, Hallstahammars kommun, Västmanlands hembygds- och fornminnesförening och Kolbäcks hembygdsförening höll tal. Vi kunde också presentera boken om Säby socken som tagits fram inför jubileet.

Tankarna på en bok väcktes under 2022 och den dåvarande styrelsen tog fram uppslag om tänkbara platser, händelser och personer att skriva om. Det beslutades att ansöka om bidrag till tryckning och att arbetet med framtagningen skulle ske i form av studiecirkel.

– I början av 2023 drog arbetet i gång och under cirka 1 ½ år arbetade en grupp på drygt tio personer, under ledning av ordförande Ingvar Ståhl, fram texter och idéer till bokens innehåll och utseende. Boken beskriver föreningens 100 år men ger även läsaren en inblick i det vanliga livet i Säby socken under det senaste århundrandet; människorna, historierna, platserna och olika verksamheter som bedrivits.

Vad betyder nomineringen till Årets Hembygdsbok för er?

– Vi är väldigt glada att fler än vi uppskattar boken vi gjort. För föreningen betyder nomineringen att fler får upp ögonen för Säby, vår hembygdsförening och föreningens arbete. För oss som deltagit i arbetet med boken är nomineringen ett bevis på att vi fått fram vårt budskap på ett intressant och begripligt sätt i en snygg förpackning.

Hur ser ni på framtiden för Säby Hembygdsförening?

– Hembygdsföreningen har under lång tid varit en viktig samlingspunkt för de boende i och kring Säby. Det är något vi verkligen vill bevara och vi hoppas kunna engagera fler, både unga och gamla, i våra aktiviteter. Lika viktigt som det är att fortsätta förvalta det som varit är det att skapa ny historia tillsammans.

Powered by Labrador CMS