Socialdemokraterna vill se ungdomsmottagningar i Sura och Arboga: "En viktig satsning"
Egna ungdomsmottagningar som är bemannade med både barnmorska och kurator, det vill socialdemokraterna genomföra i Surahammar och Arboga under nästa mandatperiod.
I måndags besökte Kenneth Östberg (S), Norberg, kandidat till regionstyrelsens ordförande, vårdcentralen i Surahammar tillsammans med Karolina Myllergård (S), Västerås kandidat till regionfullmäktige och Beatrice Granlund (S), kandidat till kommunstyrelsens ordförande i Surahammar.
De menar att då hälsoundersökningen Liv och hälsa ung visar på oroväckande siffror för flickors mående i tonåren, särskilt på mindre orter, blir det ännu viktigare att det finns ungdomsmottagningar på alla orter i länet.
I Surahammar och Arboga finns det inte en ungdomsmottagning som har öppet regelbundet varje vecka och är bemannade med både barnmorska och kurator.
– Det är inte alla som bor till exempel i Surahammar som kan ta sig till ungdomsmottagningen i Hallstahammar eller Västerås. Det är inte heller självklart när man är ung att besöka barnmorskan på den vanliga vårdcentralen, säger Karolina Myllergård, Västerås (S).
– Vi vet att många unga, inte minst tjejer, mår dåligt. Då måste samhällets svar vara att göra hjälpen enklare att nå, inte att unga själva ska behöva ta sig till en annan kommun. Därför är en ungdomsmottagning i Surahammar en viktig satsning, säger Beatrice Granlund (S)
Socialdemokraterna föreslår också att ungdomsmottagningarna ska vara öppna för unga upp till 25 år. I dag går gränsen vid 23.
– Det här är något som ungdomsmottagningarnas personal själva tagit upp skulle vara bra, säger Karolina Myllergård (S).
I samband med besöket i Surahammar presenterade socialdemokraterna också en satsning på vårdcentralerna.
– Vi vill att varje läkare ska ha max 1100 patienter. Det är för att man ska få träffa samma läkare varje gång. Det är också ett sätt att attrahera fler fasta läkare, säger Kenneth Östberg (S).