Smakupplevelser. Utställarna på mässan erbjuder allt från vin och öl till chark och ost.

Smakfullt – nu hos Carlsson på kajen: ”En intressant mix”

Den 17–18 april är det dags för den fjärde upplagan av Smakfullt Västerås. Denna gång hålls mässan för första gången hos Carlsson på kajen, vackert beläget precis intill Mälaren.

Publicerad

– Vi har en väldigt intressant mix av utställare, och det känns helt rätt att göra det hos Carlsson på kajen, berättar Hanna Stedt, projektledare på Box of som arrangerar mässan.

Hon slår ett slag både för exklusiva masterclasses och olika provningar. 

Under Smakfullt håller även Hummlegården i ölprovning och V-Bridge Brands i champagne-provning.

Sjönära. Björn Carlsson öppnade Carlsson på Kajen för ett år sedan, i april är lokalen värd för Smakfullt.

Parallellt med lockande masterclasses pågår själva mässan där besökarna får testa sina smaklökar med både dryck och delikatesser.

Smakfullt 2026

Plats: Carlsson på Kajen, Lögarängsvägen 5 Västerås

Datum: 17-18 april

Tid: Fredag 15–21 Lördag 12–16, 17–21

Arrangör: Box of

– Vi har ett 30-tal utställare som erbjuder öl, vin, whiskey och gin. Samt ett brett utbud av provsmakningar av delikatesser som parmesan, oliver, korvar och godsaker.

Hur känns det att arrangera Smakfullt för fjärde gången?

– Det är verkligen en höjdpunkt på året, vi har skapat en mässa som känns exklusiv för besökarna, det finns massor att upptäcka utan att det är långa köer och trångt. Det ska vara en trevlig upplevelse att komma hit med sin familj och sina vänner och ha en härlig kväll tillsammans och våga testa nya smaker, säger Hanna Stedt.

Vilka är era främsta lärdomar från de tre tidigare mässorna?

– Vi har jobbat hårt för att ha ett brett utbud och faktiskt tackat nej till ganska många utställare så att vi inte får för mycket av samma sort. I år har vi verkligen lyckats med det!

Smakfesten drar igång klockan 15.00 på fredagen med det första passet som pågår till klockan 21.00. På lördagen pågår det första passet 12.00–16.00 och det andra 17.00–21.00. 

Det finns biljetter kvar till samtliga pass. Nytt för i år är möjligheten att köpa en flexbiljett, där man väljer själv om man vill besöka Smakfullt under fredagen eller lördagen.

Hör bopkar du dina biljetter och provningar här på smakfullt.se

Powered by Labrador CMS