Sänkta avgifter för förskola och fritidshem
Från och med augusti blir det billigare för många familjer att ha barn i förskola och fritidshem. Det beror på att inkomsttaket i maxtaxan har sänkts.
Den 1 juli 2026 sänktes inkomsttaket för maxtaxan inom förskola, fritidshem och pedagogisk omsorg till 51 560 kronor per månad. Det innebär att den högsta avgiften för förskola och pedagogisk omsorg sänks med 300 kronor, från 1 847 till 1 547 kronor per månad.
Eftersom avgiften betalas i efterskott syns förändringen på fakturan från och med augusti.
För en plats i förskola eller pedagogisk omsorg är avgiften för det första barnet tre procent av hushållets månadsinkomst, med ett tak på 1 547 kronor. För det andra barnet är avgiften två procent, högst 1 031 kronor, och för det tredje barnet en procent, högst 516 kronor.
Även avgifterna för fritidshem och pedagogisk omsorg sänks. För det första barnet är avgiften två procent av hushållets månadsinkomst, med ett tak på 1 031 kronor. För det andra och tredje barnet är avgiften en procent, högst 516 kronor per månad.
För familjer vars inkomster förändras är det viktigt att uppdatera inkomsten i e-tjänsten för förskola och fritidshem. Avgiften beräknas utifrån hushållets aktuella inkomst.
Mer information om de nya avgifterna finns på Västerås stads webbplats.