Nu är de nyrenoverade broarna vid Lögarängen invigda
På onsdagen invigdes två nyrenoverade gång- och cykelbroar längs Mälaren vid Lögarängsområdet i Västerås. Bland annat är syftet att göra området mer tillgängligt för alla västeråsare.
Lars Nordin (V), fastighetsnämndens ordförande som klippte bandet och därmed invigde broarna, sa till Västerås Tidning att det från början var ett rent underhållsarbete.
– Man kan säga att broarna hade levt ut sin livslängd och att man behövde byta ut en del saker. Då passade man också på att sänka brovalven lite för att göra dem mer tillgängliga, till exempel för dem som har svårt att gå eller kanske är rullstolsburna.
Satsningen är en del i ett större sammanhang. Lögarängen är ett viktigt område för västeråsarna och den politiska majoriteten vill göra området ännu mer intressant.
Man kan säga att broarna hade levt ut sin livslängd
– Det finns en handlingsplan för hela området, en utökad remiss med till exempel samtal med ortsbefolkningen och företagare, med syftet att få mer information om vad man tycker ska finnas på området.
Christian Lind, projektledare, teknik och fastighetsförvaltningen, Västerås stad, sa att projektet hade flutit på bra och haft en engagerad entreprenör i Peab.
– Vi har kapat de gamla stöden en bit under marknivå och gjutit nya stöd på befintlig grund, på så sätt så har vi inte behövt påla nytt, vilket har sparat både tid och pengar.
Huvudprojektledare för Lögarängsområdet, Ulrika Johansson, landskapsarkitekt, Västerås stad, berättar att broarna inspirerats av Mälarbron som går över Svartån längre in mot staden.
– Tanken är att de nya broarna ska påminna om den och om hur de här broarna såg ut tidigare. Det ska kännas att man är i en park och att hela området hänger ihop.
Broar har genom tiderna förenat och Lars Nordin säger att det är trivsamt att få stå vid de nya broarna.
– Inte bara har de den funktionen att de går att gå och cykla på dem, men de har även en estetisk funktion. Man behöver inte bara passera, utan man kan stå här vid dammarna och filosofera en stund.
Det är viktigt för området att det finns en fungerande infrastruktur, med till exempel cykelbanor i bra skick.
– Det finns ju redan volleybollbanor och annat och nu kommer det ju snart en Tom Tits-filial. Trycket på området kommer att öka och vi vill göra allt vi kan för att det ska bli så bra som möjligt. Lögarängen ska vara en oas för västeråsarna, avslutar han.