Morgonrapporten: Rekordmånga resor med Mälartåg under förra året

★ TISDAG 10 FEBRUARI • Vädret: Kallt och klart • Guiden: Föreläsning och jazz med EST-trummis

Publicerad

Godmorgon Västerås! 

Det har hänt: 2025 blev ett rekordår för Mälardalstrafik. Totalt genomfördes 15,6 miljoner resor med Mälartåg, en ökning med 14 procent jämfört med 2024, skriver Mälardalstrafik i ett pressmeddelande. ”Vårt fokus är att målmedvetet förbättra förutsättningarna för en stabil och robust trafik. Det kräver både investeringar i nya fordon och långsiktiga trafikavtal som gör att vi kan planera och utveckla trafiken över tid”, säger Jenny Landernäs, förste vice styrelseordförande för Mälardalstrafik och regionråd (M), Region Västmanland.

Så blir vädret enligt SMHI: Under tisdagen fortsätter det kalla och lugna vädret. Dagstemperatur på 5–10 minusgrader.

Det händer idag i Västerås

Utställning: Growth/Decay

Plats: Konstmuseet

Tid: öppettider: tis, tor, fre kl 10.00–17.00, ons 10.00–20.00, lör–sön 12.00–16.00

Vad: Ny utställning med konstnärerna Cecilia Levy och Martin Bergström. Här möts två konstnärskap rotade i organiska bild- och -formspråk, förenade i en fascination för naturens förgängliga processer. 

Föreläsning: Sverker Sörlin 

Plats: Rudbeckianska gymnasiets ljushall

Tid: 18.00

Vad: Sverker Sörlin har en lång och gedigen meritlista. Han är bland annat internationellt framstående professor i miljöhistoria vid Kungl. Tekniska högskolan och medgrundare av två centra. Han är också prisbelönt författare och mottagare av Augustpriset 2004. Med utgångspunkt i snö, tas åhörarna denna kväll med på en kulturhistorisk och populärvetenskaplig bildningsresa om människans och naturens villkor. Arr: Västerås Humanistiska förening.

Magnus Öström Group 

Plats: Konserthuset, Foajéscenen

Tid: 19.00 (förband från Lunnevads Folkhögskola 18.30)

Vad: Skultunasonen Magnus Öström, tidigare trummis i EST, kommer med egen grupp till konserthuset. Jazz möter post-rock och ett elektroniskt, filmiskt ljudlandskap har gjort gruppen prisbelönad och brett hyllad. 

Powered by Labrador CMS