Stor ökning av malignt melanom i länet

Under nästa vecka äger Euromelanoma-veckan rum och många landsting har undersökning med screening utan remiss. – Men i år har hudkliniken på Västmanlands sjukhus valt att koncentrera sig på de patienter som kommer på remiss, på grund av de redan långa väntetiderna, säger sjuksköterska Ylva Svanström på hudkliniken.

Publicerad

I Sverige är vi inte bortskämda med fint väder så när solen sen äntligen skiner, eller då vi är på en utlandsresa, blir det lätt så att man solar – och bränner sig. Och det här med att bränna sig är den största orsaken till hudcancer, malignt melanom, den cancerform som ökar mest i Sverige.

På tio års tid har antalet personer som drabbats av malignt melanom i länet nästan tredubblats.

Malignt melanom är alltså den form av hudcancer som ökar mest och man kommer under 2019 och 2022 få ta del av de 13 miljoner per år som tilldelas Region Västmanland med en särskild satsning på hudcancer. Pengarna kommer att gå till att korta väntetider och prioritera de mest sjuka.

Orsaken till malignt melanom beror ofta på att man har ohälsosamma solvanor och tidigare har bränt sig flera gånger i solen. För att undvika hudförändringar är det framför allt viktigt att skydda sig mellan klockan elva och tre då solen är som starkast.

Det bästa sättet är att hålla sig från solen genom att stanna i skuggan men om man måste vara i solen, att ha på sig svala kläder som skyddar. Se till att använda solskyddskräm där huden är bar och använd då en solskyddskräm med hög SPS – solskyddsfaktor, på 30–50.

Ett malignt melanom behöver tas bort eftersom det annars finns risk att cancern sprider sig. Om malignt melanom upptäcks tidigt och behandlas blir de flesta av med sjukdomen efter operationen.

Om du misstänker att du har en onormal hudförändring bör du vända dig till din familjeläkare för en första bedömning.

– Man skickar sen fotot tillsammans med en remiss till hudkliniken för en ny bedömning, och blir sen kallad till ett besök, säger Ylva Svanström.

Det är viktigt att regelbundet kontrollera hela kroppen och leta efter hudförändringar. Foto: Most photos

Så kollar du dig själv

Vad ska man leta efter?

Granska själv din hud då och då. Du kan använda ABCDE-knepet.

Asymmetri=oregelbundenhet. Melanom har ofta en oregelbunden form.

Border=gräns. Melanom har ofta en otydlig gräns.

Color=färg. Melanom kan ha blandade färger: brun, svart, blå, röd, rosa, vit.

Diameter. Melanom är ofta större, med en diameter över fem millimeter.

Evolution=utveckling. Födelsemärken eller leverfläckar som förändras på något sätt kan vara melanom.

Var ska jag titta?

Undersök huden på hela kroppen.

Ansiktet, huvudet, bakom öronen. Hårtork kan vara till hjälp om du har hår på huvudet. Blås håret åt sidan så att du ser hårbotten.

Halsen, bålen och under brösten.

Armarna, armhålorna, armbågarna, händerna och naglarna.

Nacken, ryggen och skinkorna. Be om hjälp eller använd en handspegel.

Benen, fötterna, under fötterna och naglarna.

Underlivet.

Källa: www.1177.se

Powered by Labrador CMS