
Stark avslutning av VIK – men Björklöven fick sista ordet
VIK:s fina segersvit är bruten. Trots en stark avslutning i söndagens match mot Björklöven kunde Umeålaget knipa alla poängen genom att vinna med 5–4 över gulsvart.
Hemmalaget Björklöven tog ledningen i den första perioden då Simon Åkerström hittade rätt bakom VIK:s målvakt Marcus Dahlbom.
I den andra perioden jobbade VIK hårt för att få till en kvittering. Men istället var det Björklöven som både gjorde 2–0 och 3–0 innan gulsvart kunde få till en reducering. Målet gjordes av nyförvärvet Gustav Lindberg som skrinnade loss och placerade in pucken i nätet. Björklöven svarade omgående med att sätta 4–1 i powerplay. Jonas Liwing ser till att VIK får häng inför tredje perioden då han prickskjuter in 4–2.
I tredje fortsätter VIK att jaga Umeålaget för att få kontakt i målprotokollet. Målen kom och först var det Lukas Zetterberg som utnyttjade ett slarv från hemmalaget. Med mindre än fem minuter kvar kom även kvittering till 4–4, målskytt Jimmie Jansson. Men glädjen blev kortvarig, Björklöven återtog ledningen inom en minut då lagkaptenen Fredric Andersson avgjorde matchen med sitt 5–4.
Tungt för VIK som svarade för strålande upphämtning. Närmast för VIK väntar Leksand på hemmaplan.