På pallen. Moa Landström blev tvåa i Europacuoens kvällslalom i franska Chamonix.

Moa Landströms nya succé – tvåa i Europacupen

Genombrottet i den alpina världscupen har uppenbarligen gett gott självförtroende. På lördagskvällen fick Västerås Slalomklubbs Moa Landström kliva upp på pallen i Europacupen i franska Chamonix.

Publicerad Senast uppdaterad

Den 4 januari körde hon in karriärens första världscuppoäng efter en 25:e plats I slovenska Kranjska Gora.

”Det ger mycket motivation. Jag vill nå den här känslan fler gånger, att vara där och kunna komma in topp 30”, sa Moa Landström till Västerås Tidning efter VC-genombrottet

Nu har 20-åringen noterat sin främsta placering i nivån precis under, Europacupen.

Västeråstjejen har haft en strålande helg i de franska alperna vid foten av Mont Blanc. Efter en prydlig femteplats i fredagens slalomtävling toppade 20-åringen den insatsen med en andraplats i lördagens slalom.

Moa Landström fick kliva upp på Europacup-pallen som tvåa på lördagskvällen.

Landström var till slut endast 24 hundradelar bakom segrande italienskan Alice Pazzaglia.

På pallen hade hon dessutom sällskap av landslagskompisen Moa Boström Müssener på en tredje plats, sex hundradelar bakom.

Det är Moa Landströms andra pallplats i karriären i Europacupen efter en tredjeplats i Schweiz för ganska precis ett år sedan.

I och med andraplatsen, som var säsongens fjärde topp 10-placering, tog hon ett skutt upp till femteplats i slalomcupen totalt. 

LÄS OCKSÅ:

Internationellt genombrott för Västerås alpina talang – trea i Europacupen: ”Chockad” 

Powered by Labrador CMS