Moa Landström SM-tvåa i slalom: ”Tagit stort kliv i vinter”
Västerås slalomklubbs Moa Landström har tagit karriärens andra SM-medalj, varav den första i slalom. När alpina SM avslutades i Klövsjö i helgen fick hon kliva upp på pallen som tvåa.
Efter att stora guldfavoriten Anna Swenn Larsson, snabbast med nästan 1,5 sekund i det första åket, kört ut i det andra låg kampen om segern öppen.
Det blev till slut regerande mästaren Moa Boström Müssener från Uppsala som kunde knipa SM-guldet. Men just bakom på silverplats körde Västerås 20-åring Moa Landström in och med Hanna Aronsson Elfman, Kil, som trea.
Moa Landström plockade in drygt två tiondelar på Boström Müssener i andra åket, men det räckte inte. Hennes namne vann till slut med 81 hundradelar.
Pallplatsen var Landströms första individuella medalj i slalom i SM-sammanhang. Hon har sedan tidigare ett silver i storslalom när hon skrällde och blev tvåa som 17-åring 2023.
Moa har tagit ett stort kliv i sin utveckling i vinter
Det här var en snygg punkt på en stark säsong för Västerås alpina löfte. En säsong som bland annat innehållit de första världscuppoängen (25:a i Kranjska Gora i början av januari), dubbla pallplatser i Europacupen samt JVM-guld i lag.
– Moa Landström har tagit ett stort kliv i sin utveckling i vinter med flera framskjutna placeringar på Europacupen som visar att hon har en hög högstanivå, säger Anders Andersson, huvudtränare för damernas Europacuplag, i ett pressmeddelande.