Inkluderande idrottsdag – parasporten visar upp sig på Bellevue
I samband med att Paralympics pågår för fullt i Italien bjuder Parasport Västmanland tillsammans med Sveriges Paralympiska kommitté in barn och unga till en fartfylld och inkluderande idrottsdag på Bellevuestadion nu på lördag 14 mars.
Medan världens främsta paraidrottare tävlar om medaljer i Italien tänds nya drömmar i Västerås. Bellevuestadion förvandlad till en plats där framtida paralympier kan ta sina allra första steg mot en egen idrottsresa.
– Vår förhoppning är att varje deltagare ska hitta en parasport som de tycker om och vill fortsätta med. Det här är en dag fylld av gemenskap, inspiration och nya möjligheter, säger Stefan Andersson, ansvarig för parasportdagen i Västerås.
Under dagen får deltagarna möjlighet att prova flera paralympiska idrotter och andra parasporter, träffa nya vänner, ha roligt och utmana sina gränser – för ingenting är omöjligt.
Dagen arrangeras samtidigt som Paralympics, som en del av satsningen Start Your Impossible Camp – ett initiativ för att inspirera fler barn och unga med funktionsnedsättning att hitta sin idrott och våga drömma stort.
– Utöver att prova idrotter får deltagarna också möta förebilder inom parasporten och knyta viktiga kontakter med föreningar. För många kan det bli början på en ny gemenskap och en aktiv fritid som stärker både självförtroende och framtidstro, säger Alice Berntsson, medarrangör, ledare och talare under parasportdagen och 2025 års vinnare av Årets Guldstjärna och projektledare för Parasport Västmanlands idrottsskola för barn och unga med synnedsättning.