
Rönnby vann målkalas mot Malmö
Västerås Rönnby förstärkte ikväll sin slutspelsplats i damernas Superliga. Efter en målrik tillställning i Bombardier Arena kunde Västeråslaget vinna över Malmö FBC med 11–7. Därmed drog Rönnby ifrån konkurrenterna om den sista slutspelsplatsen.
I samband med att den tidigare storstjärnan Sanna Scheer hyllades genom att få sin tröja upphängd i taket passade dagens stjärnor i Rönnby att bjuda upp till ett riktigt målkalas.
De 152 åskådarna i Bombardier Arena fick se hela 18 mål, varav 11 från Rönnby.
Matchen inleddes relativt jämnt och Rönnby kunder gå in i den första periodvilan med en 3–2-ledning. I andra perioden satte Västeråstjejerna gasen i botten och vann med perioden 4–0 och hade hela 14–3 i skott.
Den sista perioden blev sedan en riktig svängig historia som bortalaget Malmö både vann med 5–4 efter att skjutit hela 23 skott på Felica Johansson i Rönnbymålet.