
Rönnby utslaget ur SM-slutspelet – men framtiden ser ljus ut
Säsongen är över för Rönnbys Tigers. Regerande svenska mästarinnorna i Pixbo blev för svåra. Odiskutabla 3–0 i kvartsfinalserien efter att göteborgskorna segrat med 6–2 i Wallenstamhallen igår kväll.
Rönnbys unga lag med flera nyckelspelare på skadelistan räckte helt enkelt inte till mot svenska mästarna i kvartsfinalserien. Tigers spelare gav allt, men mötte ett alltför starkt motstånd.
– Det känns som att vi verkligen kämpar och sliter och ger det en ärlig chans, men Pixbo är lite bättre och lite hetare än oss i alla lägen, säger lagets Sofia Olander till P4 Västmanland efter matchen.
Säsongen är därmed över för Rönnbys SSL-lag. Men framtiden talar för Rönnby – under kvartsfinalserien har hela sju spelare under 20 år funnits i laguppställningen och flera talanger finns dessutom i det allsvenska laget.
För några av dessa unga spelare väntar nu junior-SM-slutspelet som spelas i Uppsala 7–9 april. En fin chans till revansch för ett koppel av SSL-spelarna.
Rönnby Tigers ordförande Hannu Högberg gladde sig över nyheten i Västerås Tidning i går, där idrottsnämndens ordförande Hans Stergel avslöjade att en ny, otroligt efterlängtad, innebandyhall börjar byggas i Västerås under året.
– Om det är deppigt i laget ikväll så kom ändå ett glädjande besked från Västerås stad. Äntligen, äntligen finns ett tydligt besked och en tidsplan för en innebandyarena, skriver Högberg på lagets hemsida.