Stadsmissionen laddar upp med skor åt behövande

Hösten är här och börjar det både bli kallt, rått och fuktigt ute. För oss som kan kliva in i värmen är det här inget större problem. Värre är det för de hemlösa. Därför uppmanar nu Stadsmissionen fler att skänka pengar – så att organisationen kan köpa in skor till behövande.

Publicerad

I ett inlägg på Stadsmissionens Facebook-sida tackar de en anonym bidragsgivare. Tack vare hens bidrag på hela 8 000 kronor kunde man köpa in 36 nya vattentäta vinterskor.

– Vi märker att det är bristfällig kvalitet på de skor som våra gäster trampar omkring i. Man vet det ju själv, fryser man om fötterna så blir resten av kroppen kall. Därför känns det helt rätt att köpa skor, säger Rickard Salzmann, insamlings och kommunikationsansvarig vid Västerås Stadsmission.

Från Stadsmissionen hälsar man att både skor och pengabidrag är välkomna. Helst ser de dock att skorna som skänks är relativt nya.

– Vi har märkt att många skor ganska snabbt tappar förmågan att hålla tätt. Därför vill vi att skorna som vi delar ut är relativt nya. Dessutom är det här är en målgrupp som väldigt sällan får chansen att ha nya skor på sina fötter, säger Rickard Salzmann

Rickard Salzmann från Stadsmissionen.

Inlägget på Facebook

En anonym givare frågade oss vilket behov som är störst inför vintern, för människor som lever i hemlöshet. Torra och varma fötter är en förutsättning för att man ska klara av en kall och blöt vinter, därför gick hela hennes gåva på 8000 kr till 36 par nya vattentäta vinterskor till våra gäster. Vi är otroligt tacksamma att det finns människor som gör den här typen av insatser.

I vår dagverksamhet möter vi ca 150 unika besökare varje månad, och vi vill såklart kunna erbjuda alla en så bra vinter som möjligt. Därför söker vi nu efter någon eller några – kanske en arbetsgrupp eller liknande – som vill göra det möjligt för oss att göra ännu ett inlägg, där vi kan ge ännu ett glädjande besked att fler slipper frysa om fötterna i vinter.

Är det av dig och dina jobbarkompisar vi får nästa stora bidrag att köpa ännu fler skor för?

Powered by Labrador CMS