Välbesökt. News55 och Seniorevent arrangerar mässa tillsammans med Västmanlands pensionärsföreningar. Foto: Mathias Såhlin

Seniormässa på Bilia

Just nu pågår en seniormässa på Bilia på Tunbytorp. Det är Seniorevent, som numera är en del av News55, som arrangerar mässan.

Publicerad

– Lenny Norman stod nyss på scen och underhöll besökarna. Det skrattades gott åt skämten som inte var lika råa som de annars är, berättar Lina Bergsbo, projektledare för Seniorevent.

På mässan finns ett 30-tal utställare med stor variation i utbud och för att besökare ska hitta dit går det en gratis buss från centrastationen ut till Tunbytorp och Bilia.

– Jag tycker att vi har skapat en väldigt inspirerande mässa med många olika utställare. Bland annat finns här två helt nya företag. Det ena heter Bagpal och säljer en tjänst där de hämtar upp din resväska hemma hos dig för att transportera den till semesterhotellet. Det andra företaget heter 4light och har tagit fram en ryggsäck med belysning som man kan koppla via Bluetooth till motorcykeln så att man syns bättre. En riktigt bra säkerhetsprodukt, säger Lina Bergsbo.

Förutom utställare gästas mässan även av föreläsare.

I morgon onsdag ska bland annat Bodil Jönsson föreläsa om den friska ålderdomen och Inga-Lill Holm kommer att berätta om projektet “Försök inte lura mig”.

–Det har varit en väldigt lyckad första mässdag. Jag har pratat med de flesta utställarna och de är nöjda. Så har du möjligheten att titta förbi – gör det och låt dig inspireras, manar Lina Bergsbo.

Powered by Labrador CMS