Mullrar mycket. Burnout hölls tidigare på Hälla men ska nu vara på motorbanan på Malma.
Mullrar mycket. Burnout hölls tidigare på Hälla men ska nu vara på motorbanan på Malma.

Politiker säger ja till burnout under Summer Meet

Folkvalda tillåter bränt gummi trots avrådan från tjänstemännen

Publicerad

Burnout är en bilaktivitet där föraren medvetet låter däcken slira tills de värms upp och ryker. Burnout i organiserad form arrangerades tidigare på parkeringen vid Hällas köpcenter. Det ledde till en hel del klagomål.

Västerås Motorsällskap har ansökt om att få arrangera burnout på Malma motorbana i samband med den stora bilträffen Summer Meet den 2 till 4 juli. Aktiviteten innebär en stor miljöpåverkan och därför föreslår kommunens tjänstemän att aktiviteten ska förbjudas.

Trots detta säger politikerna i miljö- och konsumentnämnden ja till burnout på Malma motorbana under Summet Meet.

– På så sätt ger vi en möjlighet att hålla på med det här utan att man behöver tjuvgöra det ute på stan och riskera att det händer något, säger Monica Stolpe Nordin (C), ordförande i miljö- och konsumentnämnden.

Förening får krav

Utöver miljöpåverkan finns det också en olycksrisk när förare spontant ägnar sig åt burnout på allmänna platser. Då anser politikerna att det är bättre att det sker på en begränsad yta och i organiserad form. Västerås Motorsällskap har också fått ett antal krav på sig att bland annat ta hand om alla däckrester och eventuellt oljespill.

– Föreningen tar ju på sig ansvaret att organisera det här och det är väldigt lyckosamt, säger Monica Stolpe Nordin.

Redan förra året anordnades burnout på Malma motorbana under Summet Meet.

– Vi gick mot tjänstpersonerna i det här ärendet då också därför att vi tycker att vår ståndpunkt väger över vad tjänstepersonerna gör för bedömning, säger Monica Stolpe Nordin.

 

Powered by Labrador CMS