
Morgonrapporten – solig start på juni
God morgon Västerås!
Det har hänt: Under natten drabbades två verksamheter av inbrott, rapporterar polisen. Strax före fyra-tiden larmades polisen till Varmvalsvägen på Kopplarlunden där en dörr var uppbruten. Det är oklart om vad som stals i samband med inbrottet. Polisen kommer göra en teknisk undersökning av platsen under dagen.
Trafikläget: Störningar i trafiken mellan Folkparksmotet och infarten till sjukhuset efter en olycka, rapporterar Trafikredaktionen på P4. Inga rapporter om förseningar i tågtrafiken, enligt Trafikverket.
Så blir vädret enligt SMHI: Mest soligt under morgonen, med efterhand bildas en del stackmoln. Under dagen byig nordostlig vind. Natt mot onsdag mest klart till halvklart och avtagande vind. Temperatur upp mot 20 grader!