Foto: MOSTPHOTOS

Morgonrapporten – snöfall och blåst

Publicerad

God morgon Västerås!

Det har hänt: En singelolycka inträffade strax efter klockan 22.00 på onsdagskvällen på länsväg 692 mellan Bredsdal och Tortuna när en personbil körde av vägen. När polisen kom till platsen var föraren i 25-årsåldern fortfarande kvar i bilen och räddningstjänsten behövde klippa av taket för att få ut föraren som klagade på smärtor i nacken. Han fördes med ambulans till sjukhus för kontroll. Polisen misstänker inget brott i samband med olyckan.

VIK Hockey säkrade via klara 5–0 på bortais mot serietvåan Karlskoga på onsdagskvällen en slutspelsplats i det nya serieupplägget i Hockeyallsvenskan. Detta trots att två omgångar återstår av serien. VIK kommer att placera sig som 7–10 i tabellen och inleda med åttondelsfinal.

Så blir vädret enligt SMHI: Ett omfattande nederbördsområde drar in med både snö och regn och det blir även blåsigt med hårda sydostliga vindbyar. Risk för besvärliga förhållanden i trafiken. Temperatur runt nollan.

Nysatsning på Lövudden med nya ägare: ”Fantastiskt läge med stor potential”

Powered by Labrador CMS