En bil brann under natten på Vallby. Foto: Arkivbild

Bil brann på Vallby

Under natten har en bil brunnit på Vallby. Branden är nu släckt, men två närliggande bilar blev också skadade under branden.

Bilbrand, i morse klockan 01:43

Polis och räddningstjänst larmades till Gäststuguvägen med anledning av att en bil brann på en parkeringsplats. Räddningstjänsten kunde ganska snabbt släcka branden. Dock hade två närliggande bilar fått skador av elden.

En anmälan gällande skadegörelse genom brand är upprättad. Ingen person är frihetsberövad i ärendet.

Trafikolycka i går klockan 19.19

Tre personer inblandade i kollission

En trafikolycka inträffade i korsningen Rönnbergagatan/ Viksängsgatan under gårdagskvällen. Enligt uppgift skall det handlat om en frontalkrock. I ingångsskedet var ingen person skadad och inget fordon stod trafikfarligt och parterna skulle inte vara skadade. De skulle hantera det hela själva.

Nya uppgifter kom senare om att föraren av en av bilarna, en 36-årig man, klagade över magsmärtor. Han avfördes i ambulans till akuten i Västerås. Det visade sig att han inte hade något körkort och blev därför rapporterad för olovlig körning.

En anmälan om trafikolycka med personskada upprättades.

Powered by Labrador CMS