Axel, Alma, Harry och Joanna under sin vistelse på Steam Hotel i Västerås. Foto: Victoria Edberg

Barnens favoritfamilj från Youtube på Västeråsbesök

Swedish Family är de svenska barnens favoritfamilj på Youtube. I helgen har de varit i Västerås och bott på Steam Hotel och badat på Kokpunkten. – En jätterolig utflykt, säger mamma Joanna när Västerås Tidning träffar henne och familjen innan deras hemresa till Stockholm.

Publicerad

Swedish Family är de svenska barnens favoritfamilj på Youtube. I helgen har de varit i Västerås och bott på Steam Hotel och badat på Kokpunkten.– En jätterolig utflykt, säger mamma Joanna när Västerås Tidning träffar henne och familjen innan deras hemresa till Stockholm.

Hos hundratusentals svenska barnfamiljer har The Swedish Family blivit som en del av familjen. Sedan 2017 har mamma och pappa Joanna och Axel tillsammans med barnen Alma och Harry lagt upp videor från sin vardag. Tittarna har fått följa med dem på tandläkarbesök, resor, husletande och det mesta som händer i deras vardagsliv. Ibland är det gråt men för mesta är det full fart och glädje.

När Västerås Tidning träffar familjen på The Steam hotel är dom, precis som på videorna, sprudlande glada. Detta trots två dagar med intensivt badande på Kokpunken.

– Vi var inne på Kokpunkten och filmade i två timmar innan de öppnade för allmänheten i lördags morse, sedan stannade vi kvar även när dom öppnade. Sedan har vi varit där under förmiddagen idag också, berättar Joanna och skrattar gott.

Västeråsaktuella Youtubefamiljen: "Så startade allt"

Västeråsvistelsen inleddes redan i fredags kväll då de checkade in på på Steam Hotel.

– Det är vår första upplevelse av Västerås som familj. Jag har varit här i jobbsammanhang tidigare, berättar Axel.

– Och jag har varit här på fotbollscup när jag var liten, fyller Joanna i.

Imponerande 3D-upplevelse

Besöket på Kokpunken uppskattades av hela familjen. Framförallt imponerades dom av Kokpunktens 3D-teknik

– Det var jätteballt att få åka vattenrutchbana med VR-glasögon, säger Joanna.

Däremot blev alla fyra skrämda av Black River.

– Det är som en nedsläckt flod som man åker nerför. Den tyckte vi alla var läskig, säger Axel.

Jätterolig utflykt

Trots att familjen är vana vid att resa jorden runt är de ordentligt imponerade av Steam Hotel.

– Det är ett fantastiskt hotell. Helt otroligt att få uppleva det här. Det måste ha varit ett drömprojekt för byggherrarna, säger Axel.

– Och det är så nära Stockholm också, bara en timme bort, så det blir en jätterolig utflykt, säger Joanna.

Är ni nyfikna att se mer om familjens besök i Västerås? Håll då på koll på Swedish Familys kanal på Youtube senare i veckan.

– Vår plan är att videon ska läggas ut på på onsdag, säger Joanna.

Läs mer i tidningen

Läs längre artikel om The Swedish Family i nästa helgs pappersutgåva av Västerås Tidning.

Powered by Labrador CMS