Freddy Amigos julklapp till västeråsarna – bjuder in till gratis konsert i domkyrkan
Den välkände Västeråssångaren Freddy Amigo bjuder in till en gratis julkonsert i domkyrkan nu på fredag den 20 december klockan 21.00.
Freddy Amigo kan inte blunda för det som sker i vårt samhälle idag.
Det finns folk som inte har det så bra ekonomiskt och känslomässigt
– Jag ser den ekonomiska situationen som människorna går igenom just nu, speciellt under juletiden och att det finns folk som inte har det så bra ekonomiskt och känslomässigt. Det är just därför jag bjuder på en julkonsert. Alla är välkomna in och lyssna på konserten som blir min julklapp till mitt älskade Västerås.
Han kommer att sjunga kända glada julsånger från olika delar av världen, bland annat från Sverige, England, Spanien och Frankrike.
– Här i Norden är julen på vintern. I Sydamerika är det sommar, så våra julsånger innehåller mycket glädje och dans, det är somriga juliga låtar som till exempel Felis Navidad, skrattar Freddy.
Konserten är ett samarbete mellan sångaren och Svenska kyrkan.
– Välkommen på fredag, det blir en vacker och glad julkonsert, hälsar Freddy Amigo.
Konsertlängden är cirka en timme.