
Årets artist klar för Västerås cityfestival
Bara januari ännu – men sommaren kom plötsligt lite närmare. Första akten till Västerås cityfestival är nu klar. Den 27 juni ställer sig prisade hiphop-artisten Fricky på Mimerscenen.
Det är bara några dagar sedan Umeås finest Fricky utsågs till Årets artist på P3 Guld-galan. Till den stundande Grammisgalan är han nominerad i inte mindre än tre kategorier.
Lägg därtill miljontals streams, slutsålda konserter över hela landet och framträdanden på Sveriges största festivalscener och man kan konstatera att Fricky blivit ett namn att räkna med en lång tid framöver.
När nu den första delen av Frickys sommarturné släpps, finns Västerås Cityfestival med som en av anhalterna.
– Det känns otroligt roligt att Fricky, som är en av de senaste lysande stjärnorna på svensk musikhimmel, kommer till Västerås Cityfestival, säger festivalgeneral Alf Westerdahl.
Fricky kommer att spela på Mimerscenen torsdag 27 juni.
– Vi har många bra artister på gång till årets festival och fler artistsläpp kommer, fortsätter Alf Westerdahl.
Musiken är ödmjuk, följsam, svängig och framstår tidvis som ocensurerade utdrag ur en dagbok – och på sävlig västerbottniska avhandlar han ämnen som vänskap, kärlek, maskulinitet och sex.
Väl förankrad i samtiden, utrustad med följsamma flöjter, reggaeton, afrobeat och trap tar Fricky, tillsammans med producenten Academics, svensk R&B till en ny nivå. Fricky har sedan länge varit en del av Umeå-kollektivet och skivbolaget Random Bastards, där bland annat Cleo och Trainspotters också ingår.
Årets upplaga av Västerås Cityfestival hålls 27–29 juni.
Biljetterna släpps senare i vår.