Han blir Kungsörs nya kommundirektör
Den 12 januari tillträder Thomas Lindberg som ny kommundirektör i Kungsör.
Thomas Lindberg har en bakgrund som kommunchef, skolchef och många år i ledande roller i regionen, skriver Kungsörs kommun i ett pressmeddelande.
– Det här är en mycket viktig rekrytering för kommunens långsiktiga arbete. Thomas Lindberg kombinerar erfarenhet, tydlighet och ett varmt, inkluderande ledarskap. Jag är övertygad om att han kommer att spela en central roll i att stärka Kungsörs fortsatta utveckling, säger Mikael Peterson, kommunstyrelsens ordförande.
Den nya kommundirektören kommer närmast från Skinnskatteberg där han varit kommunchef. Dessförinnan har han varit skolchef i Lindesberg och har under två decennier arbetat i grannkommunen Arboga med olika uppdrag inom utbildningsområdet.
– Jag är en coachande ledare som strävar efter att få fram det bästa hos mina medarbetare. Att få medarbetare att trivas med att arbeta tillsammans mot våra gemensamma mål ser jag som är en av mina styrkor, säger Thomas Lindberg.
Han är medveten om de utmaningar som Kungsör och många andra kommuner står inför.
– Kommunalt arbete är ett lagarbete, häri ligger våra möjligheter. Allas insats är lika viktig för att vi ska nå våra mål och utveckla kommunen tillsammans. Många kommuner har haft och kommer att ha tuffa år framöver, det handlar bland annat om delar som kompetensförsörjning, ekonomi och demografi.