Tioårsfirande. På Anhörigcentrum jobbar Madeleine Olsson, Jenny Abrahamsson och Karolina Eriksson.

Anhörigcentrum firar tio år

Den 30 september mellan 10.00 och 15.00 är det öppet hus på Anhörigcentrum då det bjuds på fika. Besökarna har möjlighet att få information om verksamheten och samtidigt passa på att ställa frågor till anhörigkonsulent och anhörigstödjare.

Publicerad

På Anhörigcentrum arbetar Karolina Eriksson som anhörigkonsulent och Jenny Abrahamsson och Madeleine Olsson som anhörigstödjare. Deras uppgift är att avlasta och stödja den som lever med eller nära någon som är sjuk, har en funktionsnedsättning, psykisk ohälsa eller på grund av ålder behöver stöd i vardagen. 

För att träffa en anhörigkonsulent krävs inget biståndsbeslut och all kontakt med anhörigkonsulenten är kostnadsfri. Alla på Anhörigcenter har dessutom tystnadsplikt.

Vem räknas som anhörig?

– En anhörig kan vara allt från en familjemedlem, granne eller vän. Den anhöriga som söker stöd hos oss på Anhörigcentrum i Sala måste vara från 18 år och uppåt, berättar Karolina Eriksson.

Den närstående kan till exempel ha en kognitiv- eller neurologisk sjukdom. Annat kan var en neuropsykiatrisk- eller intellektuell funktionsnedsättning. Men även anhöriga som har en närstående som har diagnostiserats med cancer eller som lever nära någon som har psykisk ohälsa får komma till dem.

Karolina säger att Anhörigcentrum även kan erbjuda stöd i hemmet i form av avlösarservice.

– En anhörigstödjare kommer då hem och tar hand om den närstående, så att den anhöriga kan få möjlighet till återhämtning. Insatsen är kostnadsfri och man ansöker om den via en biståndshandläggare.

I samband med en anhöriggrupp som Anhörigcentrum anordnat under våren – och även kommer ha under hösten – har anhöriga som lever tillsammans med en person som har en kognitiv sjukdom möjlighet att ta med sig sin närstående till Anhörigcentrum.

Karolina och hennes kollegor ser fram emot att få fira att Anhörigcentrum fyller tio år med öppet hus 10.00–15.00.

– Vi vill gärna att flera ska ta del av vår verksamhet och alla är välkomna med frågor och funderingar. På kvällen den 30 september 18.30 anordnar vi även en gratis föreläsning med författaren Pernilla Pernsjö, som skrivit boken ”Älskade jävla unge”. 

Föreläsningen är på Sala Folkets Hus och biljett hämtas hos offentliga medborgarkontoret, Stora torget 1 i Sala.

Powered by Labrador CMS