Västerås på sextonde plats i klimatranking

Västerås är på plats 16 i landet på klimatanpassning. Det visar en kartläggning som IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring har gjort.

Publicerad

Årets resultat visar också att kommunerna överlag kommit längre i sitt klimatanpassningsarbete, även om många kommuner släpar efter.

– Västerås tillhör de kommuner som kommit längst i Sverige med klimatanpassningsarbetet. De kommuner som är framgångsrika är de som prioriterar frågan politiskt och avsätter resurser till arbetet, säger Pär Karlsson, rådgivare inom beredskap och klimatanpassning, Svensk Försäkring.

Västerås hamnar på sextonde plats i den kartläggning över vilken kommun i landet som kommit längst med sitt klimatanpassningsarbete som IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring gjort. I den återkommande kartläggningen har kommunernas anpassningsarbete, analys över risker och utvärderingsarbete vägts samman. 

Västerås får 30,5 poäng av 33 möjliga. Därmed är Västerås kommunen med högst ranking i länet. Totalt 193 kommuner har svarat på enkäten och genomsnittspoängen är 17,7 poäng, en ökning från 16,5 i föregående kartläggning.

Undersökningen visar att det framför allt är små kommuner som ligger efter med klimatanpassningsarbetet, vilket kan vara en effekt av att de har små resurser och begränsat med kompetens att driva dessa frågor.

– Klimatförändringarna är inte längre ett framtidshot – de är en pågående verklighet och alla kommuner behöver arbeta aktivt med anpassning. Här har länsstyrelserna en viktig roll att följa upp och se vilka kommuner som behöver stöd, säger Magnus Hennlock, forskare på IVL Svenska Miljöinstitutet.

Powered by Labrador CMS