Välgörenhetssuccén sprids ut i landet: ”Smyger igång”
För Lokala Hjälpen väntar ett spännande år 2026 när de ska försöka ta ut det Västeråsunika konceptet nationellt. Satsningen kommer att bygga på att rätt personer verkar lokalt och har det rätta nätverket för att driva Lokala Hjälpen i sin stad, och först ut blir Hallstahammar.
Gia Stockhaus, vd Lokala Hjälpen, säger att styrelsen efter återkommande förfrågningar om att starta Lokala Hjälpen på fler orter i landet, nu har gett klartecken till att börja sprida konceptet nationellt.
– Det vi från Västerås kommer att bidra med är många års erfarenhet av att driva konceptet vilket gör att ”staden” kommer att kunna vara igång relativt snabbt. Vår målsättning är att starta upp i en eller två städer som franchisetagare under nästa år.
Runt årsskiftet startar Lokala Hjälpen – tillsammans för Hallstahammar, officiellt men redan nu är gänget aktiva med insamlingar och aktiviteter.
– Det känns väldig roligt att få ”smyga” igång med Lokala Hjälpen Hallstahammar utifrån att se hur det är att vara flera som jobbar med konceptet.
– Vi kommer att lära oss nya saker och hoppas att några i Sala eller Köping vill starta upp så att vi kanske kan arbeta mer regionalt, vilket vore spännande. Nu vet vi att Lokala Hjälpen Hallstahammar inte smyger alls utan har massor av aktiviteter och insatser planerade i närtid.
Gia Stockhaus avslutar med att säga att faktumet att andra städer vill ha deras koncept är ett kvitto på att deras hårda arbete, förmåga att samverka och att göra det enkelt att hjälpa dem som hjälper, är ett arbetssätt som fungerar och gör skillnad.