
Sommarrapporten: VSK segrade i Skåne
★ MÅNDAG 4 AUGUSTI • Gratis träning • Varmt och molnigt
Godmorgon Västerås!
Detta har hänt: Vid tretiden natten till söndagen larmades polisen om våldtäkt. Samtal inkom om att en våldtäkt ägt rum i närheten av Djäkneberget. Under söndagen spärrades ett område utomhus av för teknisk undersökning för att om möjligt säkra spår efter händelsen. Det finns ingen frihetsberövad i ärendet.
Sport: VSK fotboll ångar på i superettan. Fjärde raka segern inkasserades i Skåne på söndagseftermiddagen via 2–1 mot Landskrona. Mamadou Diagne och Julius Johansson var målskyttar. VSK är fortsatt trea i tabellen.
Så blir vädret enligt SMHI: Det blir molnigt men varmt. Temperaturer på upp till 23 grader väntas.
Det händer idag:
NW in the park
Plats: Vasaparken, Stora gatan 33, Västerås
Tid: 17.30
Vad: Gratis träning i Vasaparken. Passen är öppna för alla, ingen bokning krävs, det är bara att komma direkt till parken. Man kör utomhus i nästan alla väder. Skulle det ösregna, flyttas passet in till Nordic Wellness Västerås City och detta meddelas i så fall på företagets sociala kanaler 1,5 timme innan passets start.
Dagens träningspass har rubriken Dans.