Sommarrapporten: Polisen använde elchockvapen och beslagtog bil 

★ FREDAG 11 JULI • Mälaren Live med lokala stjärnor • Vackert sommarväder

Godmorgon Västerås!

Detta har hänt: Under torsdagskvällen stoppade och kontrollerade polisen ett fordon på Tenngatan i Västerås.

I samband med att föraren, en man i 40-årsåldern, skulle kontrolleras började han göra motstånd och patrullen tvingas till slut använda elchockvapen för att få honom under kontroll.

Mannen är misstänkt för grov olovlig körning och drograttfylleri.

Eftersom mannen förekommer för liknande brottslighet i närtid beslutade poliserna att, enligt trafikbrottslagens sjunde paragraf, förverka mannens fordon i syfte att förhindra fortsatt brottslighet.

På grund av mannens berusningsgrad blev han också omhändertagen enligt LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer.

Så blir vädret enligt SMHI: Solsken med lätt molnighet. Temperaturer upp mot 22 grader.

Det händer idag: 

Mälaren Live med Ann Gräsberg och Sussie Nordström

Plats: M/S Kungsörnen

Tid: 19.00, avgång Färjkajen

Vad: De lokala stjärnorna bjuder på humor, sång och standup i ett virvlande tempo. Biljetter via www.rederimalarstaden.se.

Powered by Labrador CMS