
Semmeltestets vinnare: ”Luftig, snygg och lyxig”
Vilken är Västerås bästa semla? Svaret är närmast omöjligt att svara på, men Västerås Tidning har gjort ett försök att hitta en vinnare. Testpatrullen har smakat fem semlor från fem olika lokala bagerier – och hittat en segrare.
Tisdagen den 21 februari är det dags för fettisdagen, eller vanligare, semmeldagen. Men redan nu finns det omtyckta bakverket i många butiker. Vissa anser att man inte ska äta semlor innan semmeldagen, medan andra glatt mumsar i sig en gräddig semla redan nu.
Västerås Tidning tog sig an det smakliga uppdraget att testa fem stycken olika semlor. Smaken är ju som sagt som baken, men i det här fallet var vinnaren en klar favorit hos majoriteten av testarna.

God – och såg lyxig ut
Kampen om förstaplatsen blev jämn men till slut stod semlan från Kopparlundens bageri som vinnare, tätt följd av Bread & sweets by Jennies semla.
Om förstapristagaren, testpanelens favorit, från Kopparlundens bageri, sas bland annat att semlan var god med mycket smak, att den var luftig, lagom söt och hade len grädde, precis som en semla ska smaka. Den var också väldigt snygg, den såg lyxig ut.
Semlan från Bread & sweets by Jennie, testets andrapristagare, hade ett mycket saftigt gott bröd och i mandelmassan fanns stora bitar mandel. Grädden var lagom söt, semlan var snygg och betyget blev inte långt ifrån vinnarsemlan.
På tredjeplatsen samsas testets andra semlor från ICA Maxi Erikslund, Brynolf bagare och City gross.
Omdömet om Maxis semla var att den var något torr. Men positivt var att den hade större bitar av mandel i mandelmassan. Smaken var god och grädden var fluffig. Dessutom var semlan riktigt snygg med mycket florsocker.
Brynolf bagare, den enda semlan med runt, stort lock smakade som en traditionell semla, god, men stack inte ut åt något håll.
Citygross semla såg bra ut men var lite väl ”snäll”. Inga tydliga smaker. En helt ok semla och mandelmassan gav ett extra plus.