
Så blir sommaren i city
Även i år skapar och förstärker Västerås stad flera mötesplaster för ett levande sommar-city.
Det rör sig om Torggatan, Hantverkargatan och Sturegatan, Vasaparken, Stora torget och en delsträcka av Vasagatan som förvandlas till en sommargågata.
– Vår ambition är att Västerås City ska upplevas som alla västeråsares gemensamma vardagsrum med olika former av möten, upplevelser och aktiviteter, där alla ska kunna hitta något som passar just dem. Den här satsningen är en viktig del i det arbetet, säger Lars-Erik Nordin (V), ordförande i tekniska nämnden.
Från mitten av maj till slutet på september kan västeråsarna åter njuta av sommaren på Citys Sommartorg (Torggatan, Hantverkargatan och Sturegatan) och från mitten av juni till mitten av augusti i Vasaparken där det också finns aktiviteter (Växhuset vid dåligt väder).
Gemensamt för alla platserna är att de bjuder på blomsterprakt, färggranna inslag och många mysiga sittplatser där du kan umgås med nära och kära.
– En stor samverkan mellan oss i Citysamverkan, stadens olika förvaltningar, fastighetsägare och verksamheter ligger bakom årets sommarplatser i Västerås city. Allt för att våra invånare och besökare ska få en ännu härligare upplevelse i city. I år är det extra roligt då det blir det massor av nya inslag i gaturummet, säger Maria Martinsson, vd för Västerås Citysamverkan.