
Petra hjälper dig att hitta guldkornen i din garderob
Hela garderoben full med kläder – men inget att ha på sig, känner du igen det? Petra Jansson på Stilverket, med över 30 års erfarenhet inom mode och design delar med sig av sina bästa tips.
I 30 år jobbade Petra på Hennes & Maruitz. Hon jobbade i den första H&M-butiken, den i Västerås, tillsammans Eivor Björstedt, butikens grundare Erling Perssons syster och senare med västeråskändisen Bo Eriksson.
Bland annat jobbade hon med dekoration och ”visual”.
– Jag älskar alla visuella saker och jag har till exempel jobbat som dekoratör och även hjälpt till med att starta upp butiker, både utomlands och i Sverige, berättar Petra.
Men åter till garderoben.
Petra säger att en bra start är att gå igenom sin garderob och plocka bort de kläder som aldrig används.
– Nästan alla människor har större delen av sin garderob orörd, säger hon.
För att få hjälp med sorteringen kan Petra komma hem och tillsammans med kunden gå igenom garderoben och sortera ut de kläder som är bäst att spara och vilka man kan göra sig av med.
– Jag tar fram de fina basplaggen, guldkornen, de som passar den person kunden är eller vill bli och utifrån det så ger jag tips på accessoarer och skor som passar att addera efter säsong.
De basplagg som hon tycker ska finnas i garderoben är ett par finare jeans, en kostym, en klassisk ullkappa, bra basskjortor, fina accessoarer och skor.
– En tråkig klänning kan bli jättefin med rätt smycken eller en fin sidensjal. Något man också ska tänka på är hur man sminkar sig, man vill få till en bra helhet.
För sju år sen så blev hon ”headhuntad” av Nya Thulins där hon jobbade som inköpare av Stenströms och Jumperfabriken. Och efter det så fortsatte hon till Åhléns.
– Men eftersom jag bara jobbar 25 timmar i veckan där och gärna ville använda mig av alla mina kunskaper inom såväl mode som inredning, så tänkte jag: nu eller aldrig! och så startade jag mitt eget företag – Stilverket.
Unna dig en ny stil i höst
Det bästa tipset Petra har är att våga!
– Unna dig själv eller någon annan en ny stil i höst med hjälp av mig. Jag hjälper till med att tipsa om kläder som man egentligen inte tror passar och att testa saker personen kanske aldrig skulle prova annars. Jag försöker lyssna av personen och jag skulle aldrig tvinga på någon kläder de inte trivs i, då spelar det ingen roll hur dyrt eller trendiga de är.
Framöver tänker hon sig att kombinera personlig shopping med såväl butiksexponering som homestyling.
– Det är jätteroligt att hjälpa till med människors garderober, men jag gillar ju även inredning. Så behöver man hjälp med styling och uppfräschning av sin bostad, till exempel inför en försäljning, så hjälper jag gärna till med det också. Målet är att det ska vara städat och fint samtidigt som man behåller bostaden personlig.
För mer information: Stilverket på Facebook och Stilverketvasteras på Instagram.