Störst. Pelargondagarna nästa helg arrangeras av Mälardalens Pelargonvänner i samarbete med museet.

Pelargonutställning lockar många besökare till Vallby

Nästa helg är det åter dags för de populära pelargondagarna på Vallby Friluftsmuseum – Sveriges största i sitt slag.

Publicerad

Det är ett blomstrande arrangemang som väntar 9–10 augusti klockan 11.00–1600 båda dagarna där över 800 sorters pelargoner visas upp, vilket gör det till Sveriges största pelargonutställning, skriver Vallby Friluftsmuseum i ett pressmeddelande. 

Pelargondagarna har blivit väldigt populära och drar även långväga besökare från andra länder. Det är Mälardalens Pelargonvänner som står bakom arrangemanget i samarbete med museet.

Besökarna kan förvänta sig en inspirerande upplevelse fylld av doft, färg och historia. Här är det möjligt att upptäcka nyare sorter såväl som gamla kultursorter från hela Sverige. Många har en särskild historia som sträcker sig långt tillbaka i tiden. Änglapelargoner, engelska pelargoner, hängpelargoner, brokbladiga och stjärnblommande pelargoner är några av de sortgrupper som kommer att finnas representerade. I år kommer fokus att ligga på förädling av pelargoner och några förädlare kommer att lyftas fram lite extra. 

Liksom tidigare år, kommer det även att finnas fröer och sticklingar till försäljning för den som blir sugen på att odla egna pelargoner. Det är också ett gyllene tillfälle att få råd och tips kring hur man tar hand om sina pelargoner på bästa sätt.

Det är fri entré till pelargondagarna som hålls i Missionshuset.

Powered by Labrador CMS