Morgonrapporten: ”Västerås stad överskrider nya nivåer för luftföroreningar”
★ ONSDAG 12 NOVEMBER • Vädret: Regnigt • Guiden: Kulturgala
Godmorgon Västerås!
Det har hänt: Enligt ett pressmeddelande från Hjärt-Lungfonden överskrider Västerås stad båda de nivåer av luftföroreningar som är fastställda enligt EU:s nya luftkvalitetsdirektiv. Hjärt-Lungfondens analys av data från tjänsten Nationell modellering av luftkvalitet, visar att luften beräknas innehålla alltför mycket av de tre vanligaste luftföroreningarna stora respektive små partiklar samt kvävedioxid.
Så blir vädret enligt SMHI: En del regn under förmiddagen och sedan fortsatt molnigt. dagstemperatur på 8–10 grader, friska vindbyar
Det händer idag i Västerås
Spanska veckor
Plats: Sturegatan 10
Tid: 12–29 november
Vad: Det blir massor av klassiska tapas, cava, spanska viner och öl och en stor mängd Julio Iglesias. Drop in som vanligt men även möjligt att boka plats på sturegatan10.se.
Kulturgatan 2025
Plats: Västerås Kongress
Tid: 18.00–20.30
Vad: Ta del av en spektakulär helkväll då Västerås kulturliv hyllas. Ett spännande scenprogram med välkända artister och nya stjärnskott väntar och möjlighet till galamiddag. Under kvällen koras också Västerås kulturperson 2025.