Morgonrapporten tisdag: Mulen start på mellandagarna

★ TISDAG 27 DECEMBER • VSK tog efterlängtad seger mot Villa

Publicerad Senast uppdaterad

God fortsättning Västerås!

Det har hänt: Det har varit en lugn natt utan allvarligare händelser för polisen. SOS Alarm har inte larmat ut räddningstjänsten på några olyckor eller bränder.

Sport: VSK:s bandydamer är fortfarande obesegrade i årets elitserie efter en imponerande och högst efterlängtad seger hemma mot Villa Lidköping på annandagen. 6–3 slutade seriefinalen sedan Bella Aronsson avgjort med att göra både 3–1 och 4–1 mitt i matchen. VSK toppar tabellen med sju raka segar.
För herrarna gick det betydligt sämre i seriefinalen mot samma förening inför 3 800 åskådare – klar förlust med 2–7 efter 0–5 redan efter 25 minuters spel.

Så blir vädret enligt SMHI: Mestadels molnigt inledningsvis, framåt eftermiddagen uppklarnande. Dagstemperatur runt nollan med friska vindbyar.

Trafikläget: Inga olyckor inrapporterade på vägarna men varning för lokal frosthalka på vägarna. För tågtrafiken se Trafikverket.

Här är ett urval av dagens evenemang i Västerås:

Konstpromenad med Friskis & Svettis

Plats: Konstmuseet

Tid: 10.00–11.30

Vad: Följ med på konstpromenad i Västerås. En perfekt kombination av promenad och guidad visning av den offentliga konsten i staden. Vi promenerar tillsammans och stannar till vid några av de många fina konstverk som finns i centrala Västerås. Startar utanför Konstmuseets entré, Karlsgatan 2. Aktiviteten är kostnadsfri och kräver inget medlemskap hos Friskis&Svettis.

Visningar i mellandagarna – Samlingen

Plats: Konstmuseet

Tid: 13.00–13.45

Vad: Fördjupa dig i några av verken i vår samlingsutställning. Visningen är kostnadsfri.


Powered by Labrador CMS